Reklama

Powstanie Warszawskie: 65 rocznica

Modlitwy, apele poległych, koncerty ale także inscenizacje uliczne, czy udział kombatantów w otwarciu Tour de Pologne - to tylko niektóre elementy obchodów 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Reklama

Tegoroczne obchody mają być skupione na podziękowaniu tym wszystkim, którzy przyjęli warszawiaków po zakończeniu walk w 1944 roku. Chodzi o takie miasta jak Łowicz, Radom, Piotrków Trybunalski, Pruszków, Komorów czy Łódź. Do włodarzy tych miejscowości Prezydent Stolicy prześle specjalny list z podziękowaniem za zaangażowanie w pomoc ok. 400 tys. warszawiaków, pozbawionych dobytku i wypędzonych ze swego miasta po upadku Powstania, którzy przetrwali dzięki pomocy i życzliwości ze strony mieszkańców różnych polskich miejscowości.

Uroczystości 65. rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczną się już 25 lipca koncertem dla młodzieży „Pamiętamy ‘44” w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wystąpić mają m.in. zespoły Armia, Pogodno, Dezerter jak również Karolina Cicha.

Na 30 lipca na godz. 11.00 zaplanowano uroczystości przy Kamieniu „Żołnierzom Żywiciela” w parku im. Żołnierzy „Żywiciela” a także na dziedzińcu Stołecznego Ratusza, gdzie odbędzie się spotkanie Prezydent Warszawy z kombatantami oraz koncert „Zakazane piosenki”.

W trakcie obchodów, 31 lipca, na Zamku królewskim odbędzie się uroczysta Sesja Rady Miasta Stołecznego Warszawy, zaś o godz. 18.00 przy Pomniku Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich sprawowana będzie polowa Msza św., z udziałem najwyższych władz państwowych i powstańców. W tym samym miejscu odbędzie się Apel Poległych a wieczorem, o godz. 20.00, koncert-oratorium „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” na podstawie książki Mirona Białoszewskiego. Na scenie pojawią się m.in. Stanisława Celińska, Katarzyna Gorniec, Alina Janowska czy Robert Więckiewicz. Widowisko będzie miało formę dramatycznego oratorium, w którym weźmie udział orkiestra, chór, soliści i grupa wykonawców tworzących ruch sceniczny. Koncert będzie próbą stworzenia za pomocą nowoczesnych środków scenicznych mocnej, pełnej ekspresji wizji inspirowanej poezją Białoszewskiego. Koncertowi towarzyszyć będą projekcje filmowe.

Centralne uroczystości wybuchu Powstania odbędą się 1 sierpnia a rozpoczną się inscenizacją „Marsz Mokotowa” przy pomniku „Mokotów Walczący - 1944” w parku im. Generała Orlicz-Dreszera. W południe zaplanowano uroczystą zmianę wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Przedstawiciele władz oraz kombatanci złożą również wieńce pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota” na rogu ulicy Chopina i Al. Ujazdowskich, zaś na godz. 14.00 zaplanowano uroczystości przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej na ul. Wiejskiej.

W Godzinę „W” - o 17.00 - tradycyjnie już w mieście zabrzmią syreny a kombatanci, przedstawiciele władz miasta oraz władz państwowych i warszawiacy spotkają się pod pomnikiem „Gloria Victis” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Natomiast przy pomniku „Polegli Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli o godz. 19.00 odbędą się modlitwy ekumeniczne.

Organizatorzy obchodów przygotowali również wspólne śpiewanie powstańczych piosenek o godz. 21.00 na Placu Piłsudskiego oraz, o północy, widowisko historyczne w Muzeum Powstania Warszawskiego zatytułowane „Zawiadamiamy was, że żyjemy”. Jest ono inspirowane piosenką David’a Bowie „Warsaw”. Muzeum zaprosiło do współpracy wybitnych artystów młodego pokolenia m.in. Łukasza Kosa, Marcina Nowaka i Dominka Strycharskiego. Kolejne spektakle odbywać się będą od 2 do 7 sierpnia o godz. 22.00 również w Muzeum Powstania Warszawskiego.

W niedzielę, 2 sierpnia, zaplanowano spotkanie Powstańców Warszawskich z Prezydentem Lechem Kaczyńskim i władzami stolicy. Podczas uroczystości w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego nastąpi nadanie odznaczeń państwowych.

Na godz. 13.00 zaplanowano otwarcie 66. Tour de Pologne. W pierwszym etapie, pomiędzy Belwederem a Placem Trzech Krzyży wezmą udział Powstańcy a honorowym startowym będzie gen. Zbigniew Ścibor-Rylski, Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Mszę św. dla warszawiaków i harcerzy zaplanowano również na 2 sierpnia na godz. 18.00 w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego. Modlitwie przewodniczyć ma Prymas Polski kard. Józef Glemp.

W ramach obchodów 8 sierpnia o godz. 12.00 rozpocznie się fotograficzna gra miejska „Twoja klisza z Powstania”. To połączenie gry miejskiej z fotografią cyfrową. Organizatorzy chcą w niekonwencjonalny sposób przybliżyć powstańczą rzeczywistość. W przestrzeni miejskiej odegrane zostaną sceny z życia Powstania a uczestnicy gry z aparatami w ręku wcielą się w role powstańczych fotoreporterów.

Jednym z elementów uroczystości 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego będzie również rajd rowerowy ulicami Warszawy, szlakiem bojowym zgrupowania „Radosław”. „Masa na Powstanie” rozpocznie się o godz. 17.00 na rogu ulic Przyokopowej i Prostej.

W dniach od 27 lipca do 7 sierpnia Muzeum Powstania Warszawskiego będzie czynne w godz. 10.00-22.00 a wstęp będzie bezpłatny. Natomiast pomiędzy 31 lipca a 2 sierpnia na dziedzińcu Muzeum od godz. 21.00 działało będzie Powstańcze Kino Letnie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
0°C Sobota
noc
wiecej »

Reklama