Paweł Kukiz będzie szefem klubu parlamentarnego Ruchu Kukiz'15; Stanisław Tyszka prawdopodobnie będzie kandydatem na wicemarszałka Sejmu - dowiedziała się PAP od działaczy Ruchu Kukiz'15. Główne plany Ruchu to złożenie w Sejmie projektów ustaw: "antysitwowej" i deregulacyjnej.
W środę odbyło się w Sejmie nieformalne posiedzenie klubu parlamentarnego Ruchu Kukiz'15. W trakcie posiedzenia obyła się dyskusja m.in. nad kandydatami na wicemarszałka Sejmu.
Rzecznik przyszłego klubu parlamentarnego Ruchu Kukiz'15 Jakub Kulesza poinformował w środę PAP, że szefem klubu będzie Paweł Kukiz. "To naturalne, nie było to nawet przedmiotem dyskusji" - zaznaczył.
Kulesza zapowiedział też, że w najbliższym czasie Ruch Kukiz'15 przedstawi oficjalną kandydaturę na wicemarszałka Sejmu. Według informacji PAP kandydatem najprawdopodobniej będzie Stanisław Tyszka, który zdobył mandat poselski w okręgu obejmującym podwarszawskie powiaty.
Podczas dyskusji na nieformalnym posiedzeniu klubu pojawiła się również koncepcja wystawienia na funkcję marszałka Sejmu Kornela Morawieckiego, który został posłem Ruchu Kukiz'15 z Wrocławia.
"Morawiecki to symbol, jego kandydatura na marszałka Sejmu byłaby symbolicznym otwarciem nowej kadencji Sejmu" - powiedział PAP jeden z działaczy Ruchu Kukiz'15. Morawiecki był działaczem opozycji antykomunistycznej w PRL, założycielem i przewodniczącym Solidarności Walczącej.
Działacze Ruch Kukiza'15 zapowiadają, że ostateczne decyzje w sprawie kandydatur na stanowiska w prezydium Sejmu zapadną na posiedzeniu klubu na pierwszym posiedzeniu Sejmu.
Główne plany Ruchu Kukiz'15 w najbliższym czasie, to szukanie większości konstytucyjnej, potrzebnej do zmiany ustawy zasadniczej na "proobywatelską", a także złożenie w Sejmie projektów ustaw: "antysitwowej" i deregulacyjnej.
Kukiz zapowiadał, że najważniejsza dla jego partii jest zmiana konstytucji na "proobywatelską" - chodzi m.in. o zniesienie progu referendalnego, oddzielenie władzy ustawodawczej od wykonawczej, zmianę ordynacji wyborczej na jednomandatową oraz gruntowną reformę wymiaru sprawiedliwości. Reforma wymiaru sprawiedliwości - według propozycji Ruchu Kukiz'15 - zakłada m.in.: wybór sędziów I instancji w wyborach powszechnych, wzmocnienie instytucji ławników, prowadzenie rozpraw dzień po dniu oraz zwiększenie liczby asystentów sędziów.
Ruch Kukiz'15 chce w pierwszej kolejności złożyć do Sejmu projekty ustaw: "antysitwowej", która zakazywać będzie członkom partii zajmowania kierowniczych stanowisk w spółkach Skarbu Państwa oraz ustawa deregulacyjnej, która ma skasować niepotrzebne przepisy.
Prawdopodobny kandydat na wicemarszałka Sejmu Stanisław Tyszka - jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie Republikańska wiki - jest absolwentem wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego i studiów doktoranckich na Wydziale Historii i Cywilizacji w European University Institute we Florencji. Studiował też filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim i socjologię na Uniwersytecie Karola w Pradze; jest adiunktem na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego.
W latach 2011-2012 był dyrektorem Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej oraz członkiem zarządu Fundacji Republikańskiej. Jako ekspert Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej, zajmował się deregulacją, reprywatyzacją, polityką historyczną i procesem stanowienia prawa.
W latach 2012-2013 był ekspertem Ministerstwa Sprawiedliwości. Tyszka był koordynatorem Ruchu Kukiza na Mazowszu i autorem Strategii Zmiany Kukiz'15.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.