Reklama

Przywódcy unijni chcą dyskutować

Przed szczytem G20 może dojść do dodatkowego spotkania unijnych przywódców - zapowiedział premier Szwecji. Odbędzie się ono, o ile rządy uznają je za potrzebne i będzie dość spraw do przedyskutowania. Stanowisko to poparł prezydent Sarcozy.

Reklama

Premier Szwecji, przewodniczącej w tym półroczu pracom Unii Europejskiej, Fredrik Reinfeldt poinformował w piątek, że przed szczytem G20 może dojść do dodatkowego spotkania unijnych przywódców. "Chcemy uzgodnić nasze poglądy przed nadchodzącym jesienią szczytem G20" - powiedział Reinfeldt na wspólnej konferencji z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym, który poparł stanowisko Szwecji w sprawie dodatkowego szczytu.

Prezydent Francji stwierdził, że opowiada się za szwedzką propozycją otwarcia "nowych rozdziałów" w stosunkach UE z Turcją - ale pod warunkiem, że nie doprowadzi to do pełnego tureckiego członkostwa w Unii. Innego zdania jest Szwecja: premier Reinfeldt powiedział w zeszłym tygodniu agencji AP, że ma nadzieję na postęp rozmów o członkostwie Turcji podczas szwedzkiej prezydencji UE. Negocjacje z Turcją mają "najwyższe strategiczne znaczenie dla Europy" - powiedział w wywiadzie dla AP Reinfeldt, dodając, że jest to jedna z najbardziej spornych kwestii w UE.

Premier Reinfeldt zapewnił w Sztokholmie, że ważną sprawą jest, by przywódcy UE "pokazali wspólny front" wobec Iranu. "Jest ważne", by członkowie Unii Europejskiej "zaznaczyli swą solidarność" z Brytyjczykami i "pokazali wspólny front" wobec Iranu - powiedział. Także Sarkozy nalegał na "pełną solidarność" UE "z naszymi angielskimi przyjaciółmi".

28 czerwca po manifestacji przeciwko oficjalnym wynikom wyborów prezydenckich w Iranie aresztowano dziewięciu miejscowych pracowników brytyjskiej ambasady. Według brytyjskich władz dwaj są przetrzymywani do tej pory. Wcześniej Iran zarzucał USA i Wielkiej Brytanii ingerowanie w wewnętrzne sprawy kraju. W piątek w Brukseli członkowie UE postanowili odwołać z Teheranu swoich ambasadorów lub charges d'affaires, aby zaprotestować przeciwko przetrzymywaniu tych dwóch pracowników brytyjskiej ambasady.

Robiąc aluzję do programu nuklearnego Teheranu, uważanego przez Zachód za dążenie do produkcji broni, francuski prezydent zapewnił, że Francja była "zawsze za zaostrzeniem sankcji wobec Iranu". Iran powinien zrozumieć, że jego stanowisko prowadzi do "impasu" - zaznaczył.

Tymczasem wybrany na nowego szefa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Yukiya Amano oświadczył w piątek, że nie widział żadnych twardych dowodów na to, że Iran próbuje uzyskać broń atomową. "Nie widzę na to żadnych dowodów w oficjalnych dokumentach MAEA" - powiedział Amano, zapytany, czy Teheran próbuje uzyskać broń jądrową.

Obecny szef MAEA Mohamed ElBaradei powiedział w ubiegłym miesiącu, że "ma przeczucie" iż Iran próbuje uzyskać możliwość produkcji broni atomowej, jako "polisy ubezpieczeniowej" przeciwko subiektywnie postrzeganym zagrożeniom.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
0°C Czwartek
rano
3°C Czwartek
dzień
wiecej »

Reklama