Ruszył II Kongres Muzyki Liturgicznej Archidiecezji Katowickiej pod hasłem "Regnum Christi veniat! Niech przyjdzie Królestwo Chrystusa!". Na Wydziale Teologicznym UŚ zainaugurował go wykład ks. prof. Ireneusza Pawlaka z KUL.
Choć znany liturgista skończył 80 lat, zachował żwawość, młodość ducha i jasność umysłu. Temat wygłoszonej konferencji, jak sam powiedział, brzmiał nieco prowokacyjnie: "Muzyczna kultura duchowieństwa - pilnie poszukiwana!".
Wykładowca odniósł się dość krytycznie do aktualnego stanu muzyki liturgicznej w Polsce i do poziomu wiedzy na jej temat wśród księży. - Nakaz edukacji muzycznej nie kończy się w momencie opuszczenia przez alumna murów seminaryjnych - twierdzi ks. Pawlak. - Powinna rozciągać się na cały okres sprawowania posługi duszpasterskiej.
II Kongres Muzyki Liturgicznej to trzy dni intensywnej pracy nad kształtem muzyki liturgicznej, wykładów, rozmów, koncertów i sesji naukowych.
W wydarzeniu biorą udział księża, organiści, liturgiści, a także przedstawiciele środowisk muzycznych i artystycznych. Spotkania odbywają się nie tylko na Wydziale Teologicznym UŚ czy katowickich kościołach, ale także poza przestrzenią sakralną: na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach czy w siedzibie NOSPR. - Chcemy sakralizować te miejsca, które będziemy odwiedzać, ale także z nich czerpać - mówi ks. prof. Antoni Reginek z UŚ.
Podczas kongresu zostaną zaprezentowane dwa ważne dokumenty: Statut Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej i Regulamin Organistów Archidiecezji Katowickiej. Ten drugi dokument będzie porządkował m.in. kwestie zatrudniania organistów w parafiach. - Do tej pory obowiązywał regulamin zatwierdzony prawie 30 lat temu - przyznaje ks. dr Wiesław Hudek, organizator wydarzenia. - Znajdowały się w nim sformułowania czy kategorie, które nie mają już pokrycia w rzeczywistości, więc dokument był martwy, prawie nie przestrzegany.
Ks. Hudek dodaje, że abp Wiktor Skworc zalecił, by do roku od daty ukazania się dokumentu wszystkie sprawy zatrudniania organistów i regulujące współpracę między nimi a proboszczami zostały uporządkowane. - Mamy nadzieję, że to podniesie także poziom muzyki liturgicznej w archidiecezji - mówi.
Kongres będzie trwać do niedzieli, 15 listopada. Szczegóły programu TUTAJ.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.