Półtora tysiąca zabitych oraz drugie tyle zgwałconych kobiet, to tragiczny bilans ostatnich sześciu miesięcy w Demokratycznej Republice Konga.
ajmująca się ochroną praw człowieka organizacja Human Rights Watch bije na alarm, że sytuacja w tym kraju wciąż jest dramatyczna. O niezwłoczną pomoc dla Kongijczyków apeluje też Caritas Internationalis. Wskazuje, że potrzebują oni nie tylko dachu nad głową, żywności i lekarstw, ale także opieki psychologów. Wiele osób, w tym dzieci, było bowiem świadkiem mordów i padło ofiarą gwałtów. Szacuje się, że w obozach uchodźców w Kongu przebywa wciąż 1,3 mln ludzi.
Dramatyczna sytuacja panuje nie tylko w regionie Północnego Kivu, gdzie działają rwandyjscy bojówkarze, ale także na pograniczu z Ugandą. Ordynariusz leżącej na tym terenie diecezji Butembo-Beni wezwał wprost wiernych, by „współcierpieli z tymi, którzy cierpią”. Mimo panującej biedy zaapelował, aby każdy złożył przed kościołem choćby najmniejszy dar na odbudowę domów zniszczonych w wyniku działalności rebeliantów. Kościół aktywnie wspomaga ofiary konfliktu toczącego się w Kongu od kilkunastu lat. Katolickie ośrodki dożywiania uratowały tysiące dzieci przed śmiercią głodową. Mimo to w Kongu wciąż prawie półtora miliona dzieci cierpi z głodu, a tysiące umiera przed ukończeniem piątego roku życia.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.