Konstytucjonalista, b. przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Zoll pytany w piątek w Polskim Radiu o wątpliwości związane z tym, czy Trybunał może orzekać w sprawie ustaw dotyczących sędziów TK:
"To, że we własnej sprawie, to jest czysta demagogia, dlatego że konstytucja nie wprowadza żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o ustawy, i Trybunał może orzekać również o ustawach dotyczących Trybunału. Pamiętajmy o jednym: to nie są ustawy dotyczące Trybunału, to są ustawy, które dotyczą nas wszystkich, naszych wolności i praw. Bo Trybunał to jest strażnik naszych wolności i praw. I to nie jest kwestia takiego czy innego statusu sędziego Trybunału. To jest orzeczenie o tym, jakie są granice dla władzy ustawodawczej i dla władzy wykonawczej. Tak że co do tego nie mam żadnych wątpliwości, że Trybunał jest uprawniony do oceny tej ustawy.
Natomiast w jakim składzie - to jest decyzja prezesa Trybunału, czy pełny skład. Z tym, że pełny skład to wystarczy dziewięciu sędziów, a czy może to być skład pięcioosobowy (...) Tak, może być pięcioosobowy, bo ustawy mogą być oceniane przez skład pięcioosobowy. W sprawach skomplikowanych prezes może powołać pełny skład, a w pewnych wypadkach ten pełny skład jest obligatoryjny, na przykład jeżeli pytanie o zgodność z Konstytucją przed podpisaniem ustawy zadaje prezydent".
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.