Rozstrzygający głos w debacie o globalizacji

„My niemieccy biskupi z wdzięcznością witamy pierwszą encyklikę społeczną naszego papieża” - napisał abp Robert Zollitsch, metropolita Fryburga i przewodniczący episkopatu Niemiec.

Zdaniem hierarchy, nowy dokument stanowi rozstrzygający głos w toczącej się debacie na temat globalizacji i sprawiedliwości we współczesnym świecie. Prezentacja „Caritas in veritate” odbyła się dziś w Watykanie.

W opublikowanym dziś komunikacie prasowym abp Zollitsch zaznaczył, że „Caritas in veritate” wpisuje się w tradycję encyklik społecznych ostatnich papieży. Stanowi ona kontynuację pism Pawła VI i Jana Pawła II: „Populorum progressio” z 1967 r. i „Sollicitudo rei socialis” z 1987 r. Wszystkie te encykliki przedstawiają odpowiedź Kościoła na problemy stwarzane przez globalizację i poruszają zagadnienie cywilizacyjnego rozwoju ludzkości.

„Miłość zostaje zdefiniowana jako główna droga nauki społecznej Kościoła” – napisał abp Zollitsch komentując nowy papieski dokument. Jak zauważył, Benedykt XVI wychodząc od cytatu z Listu do Efezjan pokazuje, że tylko będąc w prawdzie człowiek może autentycznie kochać i być wiarygodnym dla innych. Musi on wziąć odpowiedzialność za wspólnotę, w której żyje, bo tylko w niej może w pełni się rozwijać.

Zdaniem niemieckiego hierarchy Benedykt XVI nie udziela porad natury politycznej czy ekonomicznej, nie mówi też, jak należy rozwiązać trwający obecnie kryzys finansowy. Podkreśla jednakże, że rozwój ludzkości powinien być zbudowany na zasadach sprawiedliwości i dobra wspólnego. Tymi wartościami ludzie powinni się kierować przy rozwiązywaniu najbardziej palących problemów współczesnego świata: wojen, rosnącej przepaści między krajami biednymi i bogatymi, zanieczyszczenia środowiska i globalnej migracji.

Zdaniem abp. Zollitscha, przesłanie Ojca Świętego jest tym mocniejsze, że opublikowano je na dzień przed zebraniem się we włoskiej L’Aquli przywódców grupy G8, najbardziej wpływowych państw świata.

„Caritas in veritate” jest trzecią po „Deus Caritas est” i „Spe Salvi” encykliką obecnego papieża. Benedykt XVI podpisał ją 29 czerwca, w uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
28°C Piątek
dzień
30°C Piątek
wieczór
26°C Sobota
noc
20°C Sobota
rano
wiecej »