Spotkanie sekretarzy generalnych episkopatów Europy

Encyklika „Caritas in Veritate”, Rok Kapłański i zagadnienia bioetyczne będą tematami dyskusji sekretarzy generalnych Episkopatów Europy, którzy będą obradować na Ukrainie. Spotkanie rozpocznie się dzisiaj (9 lipca) o godz. 18.30 we Lwowie-Brzuchowicach. Weźmie w nim udział sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Stanisław Budzik.

W ogłoszonym przez Benedykta XVI Roku Kapłańskim sekretarze generalni Episkopatów Europy spotkają się pod hasłem „Księża: Życie i misja”. Będą obradować we Lwowie-Brzuchowicach, w dniach od 9 do 13 lipca. Do Lwowa zaprosiły ich Konferencja Biskupów Rzymskokatolickich Ukrainy i Synod Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Przedstawiciele Episkopatów, prócz zagadnień związanych z trwającym Rokiem Kapłańskim, omówią ogłoszoną właśnie encyklikę społeczną Benedykta XVI „Caritas in Veritate” (Miłość w prawdzie). Refleksją na temat encykliki podzieli się z zebranymi sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Niemiec o. Hans Langendőrfer SJ. Przedstawiciele europejskich Episkopatów będą rozmawiać na temat nauki społecznej Kościoła i obecnego kryzysu ekonomiczno-finansowego.

Kolejny już raz przedstawiciele Episkopatów Europy zwrócą uwagę na zagadnienia bioetyczne. Będą mówić m.in. o eutanazji i wyzwaniach, jakie stawia przed Kościołem współczesny relatywizm etyczny. Problem ten omówią m.in. na podstawie głośnej sprawy śmierci Eluany Inglaro.

Ks. Piotr Mazurkiewicz, sekretarz generalny Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), przedstawi raport o jej współpracy z europejskimi instytucjami. Omawiana będzie też sprawa organizacji Światowych Dni Młodzieży w Madrycie w 2011 r.

Spotkanie będzie okazją do prezentacji Kościoła katolickiego na Ukrainie. Dokonają jej kard. Lubomyr Husar - greckokatolicki arcybiskup większy kijowsko-halicki oraz nuncjusz apostolski abp Ivan Jurcović. Obradujący we Lwowie przedstawiciele Episkopatów spotkają się m.in. z burmistrzem miasta. Wezmą także udział w nabożeństwach, w dwóch katedrach katolickich: obrządku łacińskiego – Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i bizantyjskiego – św. Jerzego.

W ubiegłym roku sekretarze generalni Episkopatów Europy zebrali się w dniach 26-29 czerwca, w Covadonga w Hiszpanii. Tematem była „Sytuacja religijna w Europie między zeświecczeniem a pytaniem o sens i o duchowość”. Rozmawiano też o bioetyce i integracji europejskiej.

Organizatorem dorocznego zjazdu sekretarzy jest powstała w 1971 roku Rada Konferencji Biskupich Europy (CCEE – Consiliom Conferentiarum Episcoporum Europae). Skupia ona 33 Episkopaty Europy, reprezentowane przez ich przewodniczących oraz indywidualnie arcybiskupów Luksemburga i Monako oraz biskupa Kiszyniowa (Mołdawia). Od 6 października 2006 r. na czele organizacji stoi kard. Péter Erdő z Węgier. Siedzibą Rady jest Sankt Gallen w Szwajcarii.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
28°C Wtorek
dzień
30°C Wtorek
wieczór
27°C Środa
noc
21°C Środa
rano
wiecej »