Nowa encyklika Benedykta XVI zmienia podejście do problemów natury społecznej – uważają zwierzchnicy Kościoła i organizacji charytatywnych w Stanach Zjednoczonych.
Do poruszanych przez Papieża tematów, przyjętych w USA ze szczególnym entuzjazmem, należą: prawo do intelektualnej własności, humanizacja globalizacji oraz mikrofinansowanie.
„«Miłość w prawdzie» dostarcza wskazówek do szukania odpowiedzi na pytania dotyczące społecznych, ekonomicznych i moralnych problemów współczesnego świata poszukującego prawdy” – powiedział przewodniczący amerykańskiego episkopatu, kard. Francis George. Komentując encyklikę, hierarcha stwierdził także, że jest ona apelem. Wzywa do dostrzegania relacji pomiędzy człowiekiem a ekologią i do łączenia dobroczynności z prawdą. Dzięki temu osiągalne stają się sprawiedliwość, dobro wspólne i autentyczny rozwój człowieka.
Z dużym zainteresowaniem encyklika została przyjęta również przez profesorów uczelni katolickich. „Byłem zaskoczony wielością problemów w niej omawianych” – powiedział Kirk Hanson, profesor etyki biznesu na uniwersytecie Santa Clara w Kalifornii. Tym jednak, co najbardziej go poruszyło, jest – jak zaznacza – zasada bezinteresowności, o której Papież mówi w kontekście funkcjonowania rynku. Wśród wielu wypowiedzi powtarzała się wdzięczność za to, iż encyklika ukazała się w czasie, gdy przywódcy polityczni walczą z pokonywaniem szkód wyrządzanych przez globalny kryzys ekonomiczny.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.