Nowa encyklika Benedykta XVI zmienia podejście do problemów natury społecznej – uważają zwierzchnicy Kościoła i organizacji charytatywnych w Stanach Zjednoczonych.
Do poruszanych przez Papieża tematów, przyjętych w USA ze szczególnym entuzjazmem, należą: prawo do intelektualnej własności, humanizacja globalizacji oraz mikrofinansowanie.
„«Miłość w prawdzie» dostarcza wskazówek do szukania odpowiedzi na pytania dotyczące społecznych, ekonomicznych i moralnych problemów współczesnego świata poszukującego prawdy” – powiedział przewodniczący amerykańskiego episkopatu, kard. Francis George. Komentując encyklikę, hierarcha stwierdził także, że jest ona apelem. Wzywa do dostrzegania relacji pomiędzy człowiekiem a ekologią i do łączenia dobroczynności z prawdą. Dzięki temu osiągalne stają się sprawiedliwość, dobro wspólne i autentyczny rozwój człowieka.
Z dużym zainteresowaniem encyklika została przyjęta również przez profesorów uczelni katolickich. „Byłem zaskoczony wielością problemów w niej omawianych” – powiedział Kirk Hanson, profesor etyki biznesu na uniwersytecie Santa Clara w Kalifornii. Tym jednak, co najbardziej go poruszyło, jest – jak zaznacza – zasada bezinteresowności, o której Papież mówi w kontekście funkcjonowania rynku. Wśród wielu wypowiedzi powtarzała się wdzięczność za to, iż encyklika ukazała się w czasie, gdy przywódcy polityczni walczą z pokonywaniem szkód wyrządzanych przez globalny kryzys ekonomiczny.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.