O głębokie i częste spowiedzi apelował kard. Nycz, inaugurując w archidiecezji Rok Miłosierdzia.
Wypowiadając słowa: "Oto jest Brama Pana, byśmy mogli przez nią wejść i otrzymać miłosierdzie oraz przebaczenie", kard. Kazimierz Nycz otworzył drzwi bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela i tym gestem zainicjował Rok Miłosierdzia w archidiecezji warszawskiej. Przed symbolicznym otwarciem drzwi bazyliki i przekroczeniem Bramy Miłosierdzia, katedralny liturgista i ceremoniarz ks. prof. Jan Miazek objaśnił znaczenie obrzędu. Na uroczystości do katedry przybyli wraz z kardynałem biskupi pomocniczy, warszawskie duchowieństwo, klerycy seminarium, siostry zakonne oraz wierni.
W homilii kard. Nycz zaznaczył, że tegoroczny adwent przeżywamy podwójnie radośnie. Cieszymy się nie tylko nadchodzącym Bożym Narodzeniem - momentem, kiedy Bóg staje blisko człowieka. Przesłanie III Niedzieli Adwentu: "Radujcie się, bo Pan jest blisko" (por. Flp 4, 4-
- Naprawdę bramą miłosierdzia, którą symbolizują otwarte drzwi naszej katedry, jest Jezus Chrystus - mówił kardynał. - Miłosierdzie Boga najpełniej objawiło się we wcieleniu Jezusa, który za nas umarł i zmartwychwstał. Miłosierdzie to wielki akt łaski Boga. Tylko Bóg w swoim miłosierdziu potrafi odbudować w człowieku to, co w zrujnowało się w nim przez grzech. Ale Pan Bóg szanuje naszą wolność i czeka na człowieka, by ten pozwolił Mu się odbudować.
Kard. Nycz przywołał słowa św. Pawła o tym, że grzech rujnuje całe stworzenie, oraz prośbę Jezusa do św. Faustyny, by modlić się o miłosierdzie nie tylko dla siebie, ale "i całego świata". Bo także w wymiarze ogólnym, tylko Bóg jest w stanie wyrwać ludzkość ze zła, w jakim się pogrąża, i ją dobudować.
- Światu potrzeba ludzi otwartych na miłosierdzie, hojnych swoim sercem - akcentował metropolita warszawski. - Pierwszym, co powinniśmy uczynić to otworzyć głęboko swoje serca na wrażliwość. Ktoś powiedział, że dzisiaj światu nie brakuje pieniędzy, ale brakuje ludzi o otwartych sercach, hojnych, którzy potrafiliby się dzielić z innymi i podzielić pieniądze sprawiedliwie. To jest konkretny czyn miłosierdzia, który mamy do zrobienia w ciągu tego roku.
Na zakończenie kardynał prosił, by najważniejszą celebracją Roku Miłosierdzia w naszym życiu była szczera, prawdziwie głęboka spowiedź, przeżywana często w ciągu tego roku szczególnych łask.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.