Ministerstwo Skarbu Państwa i spółki z udziałem Skarbu Państwa nie będą publikować ogłoszeń w ogólnopolskiej prasie. Resort przygotowuje zmianę przepisów nakładających taki obowiązek.
MSP uznało, że w dobie internetu wystarczy, jeśli ogłoszenia będą publikowane na stronach ministerstwa oraz poszczególnych spółek. Pozwoli to na oszczędności na łączną sumę 6-8 mln zł rocznie.
Prócz aspektu finansowego, sprawa ma wydźwięk polityczny. W poprzedniej kadencji Sejmu Parlamentarny Zespół ds. Obrony Wolności Słowa przygotował raport, dotyczący wydatkowania środków rządowych na ogłoszenia i komunikaty. Wynika z niego, że ministerstwa wydawały na ogłoszenia i komunikaty spore sumy, a płynęły one głównie do mediów przychylnych koalicji rządowej, skupionej wokół PO.
Ze wspomnianego raportu wynika, że wydatki wszystkich resortów na ogłoszenia i komunikaty w dziennikach o zasięgu ogólnokrajowym w latach 2008-2013 wyniosły (w zaokrągleniu):
Gazeta Wyborcza - 6 mln 877 tys.
Rzeczpospolita - 4 mln 377 tys.
Dziennik Gazeta Prawna - 1 mln 051 tys.
Analogiczne zestawienie dla tygodników:
Polityka - 603 tys. zł
Newsweek Polska - 562 tys. zł
Wprost - 106 tys. zł
Oraz dla telewizji:
TVP - 30 mln 850 tys. zł
TVN - 21 mln 905 tys. zł
Polsat - 9 mln 952 tys. zł
Gdy chodzi o ogłoszenia ściśle resortowe, to w 2013 r. najwięcej na ogłoszenia i komunikaty wydał MEN – prawie 5,5 mln zł.
Procentowy udział poszczególnych mediów w podziale rządowego tortu ogłoszeniowego w 2013 r.: "Gazeta Wyborcza" zgarnęła aż 54 proc., a "Rzeczpospolita" – 34 proc. Wśród tygodników najwięcej uzyskały: „Polityka” – 47 proc. i „Newsweek” – 44 proc. Gdy chodzi o telewizje, to rozkład ten przedstawiał się następująco: TVP – 49 proc., TVN – 35 proc., Polsat – 16 proc.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.