Katolicka Agencja Informacyjna przypomina najważniejsze dla Kościoła w Polsce wydarzenia mijającego roku.
WRZESIEŃ
6 – Z apelem by każda polska parafia okazała pomoc uchodźcom wystąpił abp Stanisław Gądecki. "Nasi Rodacy znaleźli gościnę w Europie, w obu Amerykach i w Australii. Teraz przychodzi czas na naszą gościnność" – mówił przewodniczący KEP w Wąwolnicy podczas Mszy św. w przeddzień Święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
8 – "Kościół katolicki w Polsce – w sposób szczególny w Roku Miłosierdzia wezwany do świadczenia pomocy innym ludziom – z całą pewnością zrobi dla uchodźców wszystko, co w jego mocy, aby ulżyć ich dramatycznej sytuacji" – napisało w oświadczeniu Prezydium KEP. Przypomniano, że władza świecka powinna zagwarantować kontrolę, bezpieczeństwo i podstawowe świadczenia dla uchodźców oraz że ze strony Kościoła główna odpowiedzialność spoczywa na Caritas Polska oraz jej oddziałach diecezjalnych i zespołach parafialnych.
9 – "Trudno znaleźć jedną pozycję czy opcję polityczną, która byłaby w pełni zgodna z wymogami wiary chrześcijańskiej" – napisał abp Stanisław Gądecki w Apelu Przewodniczącego KEP do partii politycznych. "Chrześcijanin nie może znaleźć partii w pełni odpowiadającej wymaganiom etycznym zrodzonym z wiary i przynależności do Kościoła" – stwierdził hierarcha. Skierował też "serdeczny apel" do partii politycznych o wypełnianie swoich zobowiązań "wobec całego społeczeństwa i reprezentatywnych środowisk społecznych".
14 – Byłoby fatalnie, gdyby uchodźcy nie doświadczyli od nas chrześcijańskiej postawy, zawiedlibyśmy Chrystusa, który nigdzie nie stawiał żadnych kryteriów: rasy, języka, a nawet religii – powiedział w rozmowie z KAI bp Krzysztof Zadarko. Przewodniczący Rady KEP ds. Migracji wyraził opinię, że przy współpracy Kościoła i struktur państwa, Polska jest w stanie przyjąć nawet 30 tys. uchodźców.
28 – W Warszawie zaprezentowano papieskie orędzie na przyszłoroczne Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. "To ważny dokument z pięknym podkreśleniem znaczenia dwojga polskich apostołów Bożego Miłosierdzia: siostry Faustyny i Jana Pawła II – powiedział sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński. Z kolei zdaniem red. Piotra Żyłki z portalu deon.pl kluczowy fragment orędzia jest zachęta Franciszka, by przez pierwszych siedem miesięcy 2016 roku każdy wybrał co miesiąc jeden uczynek miłosierny względem ciała i jeden względem duszy i realizował je wobec bliźnich.
21 – O wartości rodziny i nierozerwalności małżeństwa – które takim jest z woli samego Chrystusa - a także o potrzebie otoczenia większą troską duszpasterską osób żyjących w związkach niesakramentalnych – napisali polscy biskupi w "Stanowisku przed XIV Zwyczajnym Zgromadzeniem Ogólnym Synodu Biskupów" (4-25.10). Stwierdzają, że w praktyce Kościoła konieczne jest też "dowartościowanie instytucji narzeczeństwa i wydłużenie bezpośredniego okresu przygotowania do zawarcia sakramentu małżeństwa".
PAŹDZIERNIK
7 – Kwestia wzrastającej fali uchodźców w Europie była jednym z tematów obrad KEP w Warszawie. O nieideologizowanie i nieupolitycznianie tej kwestii zaapelował do mediów po zakończeniu spotkania bp Krzysztof Zadarko. Ocenił, że sprawa ta jest w Polsce przeżywana "bardzo emocjonalnie, nieproporcjonalnie do skali zjawiska". O przygotowaniach do przyjęcia kolejnej grupy uchodźców mówił podczas obrad dyrektor Caritas Polska, ks. Marian Subocz. Podczas dwudniowego spotkania biskupi kolejny raz omawiali przygotowania do ŚDM w Krakowie, a w związku z tym zapoznali się z raportem o młodym pokoleniu Polaków. Raport na ten temat przedstawiła m.in. szefowa CBOS, prof. Mirosława Grabowska. Ustalono, że w związku z obchodami 1050. rocznicy chrztu Polski, sakrament chrztu będzie tematem przewodnim nowego roku duszpasterskiego.
10 – Jubileusz 25-lecia działalności reaktywowanej Caritas obchodzono podczas gali w Teatrze Polskim w Warszawie. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele charytatywnych organizacji innych Kościołów: prawosławnej Eleos i luterańskiej Diakonii. „Instytucje, które reprezentujecie, pokazują najbardziej prawdziwe oblicze Kościoła, jakim jest dobroczynność, miłosierdzie, poświęcenie na rzecz bliźniego” – mówił nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore. Podczas gali wręczono statuetki „Ubi Caritas” osobom wyróżnionym za wspieranie potrzebujących.
11 – Pod hasłem "Jan Paweł II – papież rodziny" obchodzono XV Dzień Papieski. Na jubileuszowe obchody złożyły się m.in. koncerty, miasteczka rodzinne i apel modlitewny w łączności z papieżem Franciszkiem. Przeprowadzono tradycyjną zbiórkę na stypendia dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin. Program ten realizuje Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, która przez 15 lat pomogła 2,5 tys. uzdolnionej młodzieży z niezamożnych rodzin.
19 – Antyjudaizm i antysemityzm są grzechem przeciwko miłości bliźniego – przypomnieli polscy biskupi w liście pasterskim zatytułowanym "Wspólne duchowe dziedzictwo chrześcijan i Żydów". W dokumencie na przypadającą 28 października 50. rocznicę ogłoszenia deklaracji "Nostra aetate" – o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich – biskupi określają soborowy dokument jako prawdziwy przełom we wzajemnych relacjach chrześcijan i Żydów. Wyrażają także wdzięczność "odradzającym się w ostatnich dekadach religijnym wspólnotom Żydów w Polsce za ich otwartość na inicjatywy dialogu", dzięki czemu można "coraz bardziej odnawiać i pogłębiać nasze wspólne duchowe dziedzictwo".
25 – Podziękowanie wszystkim Polakom w Ojczyźnie i poza jej granicami za modlitwę i okazywane wyrazy wsparcia wyrazili polscy biskupi uczestniczący w Synodzie na temat małżeństwa i rodziny. "Umocnieniem podczas synodalnej dyskusji była dla nas świadomość, że w Polsce jest wiele rodzin, które z Bożą pomocą, w dobrej i złej doli, każdego dnia troszczą się o wierność swojemu powołaniu. Teraz zaś zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób przesłanie tego synodu wprowadzić w życie" - napisali polscy ojcowie synodalni po zakończeniu obrad. Delegatami KEP byli: jej przewodniczący, abp Stanisław Gądecki, abp Henryk Hoser, biskup warszawsko-praski i bp Jan Wątroba, biskup rzeszowski.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.