Katolicka Agencja Informacyjna przypomina najważniejsze dla Kościoła w Polsce wydarzenia mijającego roku.
LIPIEC
7 – Przewagą trzech głosów Senat przyjął bez poprawek rządową ustawę o leczeniu niepłodności, a 22 lipca podpisał ją prezydent Bronisław Komorowski. "Najgłębsze rozczarowanie i głęboki ból" wyraziło z tego powodu Prezydium KEP. Przypomniało też, że "podobnie jak w przypadku aborcji – katolicy nie mogą stosować in vitro, m.in. dlatego, że kosztem urodzin jednej osoby ludzkiej niszczone są inne nienarodzone dzieci".
13 – W Polsce polityka prorodzinna praktycznie nie istnieje a państwo koncentruje się na doraźnie wprowadzanych rozwiązaniach, bez zapewnienia odpowiedniej koordynacji – alarmowała Najwyższa Izba Kontroli. W raporcie opublikowanym po kontroli sześciu ministerstw odpowiedzialnych za różne aspekty polityki rodzinnej wskazano też m.in. na dramatyczną sytuację demograficzną Polski.
18 – O nawrócenie i przemianę ludzkich serc, uzdrowienie ciała dla chorych i uzależnionych oraz odnowę życia społecznego i politycznego w Polsce i na świecie modlono się na zakończenie rekolekcji Jezus na Stadionie, które odbyły się Warszawie. Wzięło w nich udział prawie 45 tys. ludzi z kraju i zagranicy, którzy przez cały dzień trwali na wspólnej modlitwie na Stadionie Narodowym, słuchając m.in. konferencji o. Johna Bashobory. Ostatnim punktem czuwania była adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z modlitwą o uzdrowienie.
23 – Sejm uchwalił ustawę o uzgodnieniu płci.. Akt ten wprowadza zmiany, które mogą realnie prowadzić do destabilizacji norm społecznych, m.in. uzależnia możliwość zmiany płci wyłącznie od prywatnych odczuć osoby zainteresowanej – przestrzegali wcześniej eksperci prawa z Instytutu na rzecz Kultury Prawnej "Ordo Iuris". 7 sierpnia, po poprawkach, ustawę przyjął Senat. Ostatecznie 2 października zawetował ją prezydent Andrzej Duda.
SIERPIEŃ
9 – W Warszawie-Falenicy zakończyło się szkolenie pierwszej grupy duszpasterzy powołanych przez biskupów i prowincjałów zakonnych, w zakresie niesienia pomocy ofiarom wykorzystania seksualnego, ich rodzinom i wspólnotom. Z kursantami spotkał się przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.
15 – Nam nie grozi państwo wyznaniowe, ale zagraża nam kłamstwo udające prawdę i grzech udający dobro – mówił na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski wygłosił kazanie podczas Mszy w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z udziałem ponad 50 tys. pielgrzymów.
16 – O pracy i przedsiębiorczości kobiet, postulatach pielęgniarek, kryzysach i rozpadzie małżeństw, Rzeczniku Praw Obywatelskich i wyborach parlamentarnych mówił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc do dziesiątek tysięcy kobiet i dziewcząt, które przybyły z doroczną pielgrzymką do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich.
19 – Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w prawosławnych uroczystościach święta Przemienienia Pańskiego na Górze Grabarce. "Prezydent powinien szanować te miejsca i tradycje ważne dla polskich obywateli, niezależnie od ich narodowości i wyznania. Najważniejszy, nawet mimo różnic, jest wzajemny szacunek" – podkreślił.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.