- Liczni mieszkańcy województwa świętokrzyskiego wzięli udział w obchodach 66. rocznicy pacyfikacji Michniowa - symbolu wszystkich 817 spacyfikowanych przez hitlerowców polskich wsi.
Podczas uroczystej Mszy św. modlono się w intencji ofiar. Obchody rozpoczęła projekcja filmu Jerzego Gębskiego „203 sprawiedliwych” oraz wernisaż wystawy „Naznaczeni. Mieszkańcy wsi polskiej na robotach przymusowych w III Rzeszy 1939–1945”.
Film poświęcony jest pamięci zamordowanych mieszkańców Michniowa – o tragedii sprzed 66 lat opowiadają ci, którzy przeżyli. Wystawa przygotowana została przez Fundację Polsko – Niemieckie Pojednanie i Muzeum Polskiego Ruchu Ludowego. Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. zdjęcia osób wywiezionych do III Rzeszy oraz fotokopie różnego rodzaju dokumentów urzędowych z tamtego okresu.
Po Mszy św. na terenie Pomnika-Mauzoleum, krewni ofiar, delegacje innych spacyfikowanych wsi oraz kombatanci złożyli na mogile pomordowanych biało-czerwone kwiaty i wieńce.
Michniów spacyfikowany został 12 i 13 lipca 1943r. przez niemieckie oddziały policyjne. Zamordowane zostały 203 osoby, które w większości spalono żywcem. Śmierć poniosło 103 mężczyzn, 53 kobiety i 47 dzieci, z których najmłodsze miało 9 dni.
Wieś po ograbieniu została doszczętnie spalona. Szczątki zamordowanych spoczywają w zbiorowej mogile, na której zaraz po wojnie postawiono kamienną tablicę z nazwiskami ofiar.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.