Współczesnemu człowiekowi potrzebna jest całościowa wizja świata, obejmująca materialny i moralny aspekt jego życia – powiedział 13 lipca bp Tadeusz Rakoczy w Ropicy k. Czeskiego Cieszyna na Zaolziu w Czechach. Ordynariusz bielsko-żywiecki przewodniczył w tutejszym kościele pw. Zwiastowania NMP Mszy św. i nabożeństwu fatimskiemu – głównymi punktami poniedziałkowego Spotkania Rodziny Radia Maryja.
W liturgii udział wzięli liczni słuchacze toruńskiej rozgłośni: z Zaolzia, Śląska Cieszyńskiego, Podbeskidzia, Śląska i Małopolski.
Bp Rakoczy w homilii zauważył, że cywilizacji przyszłości nie można budować na negacji Boga i zawężonej wizji rzeczywistości, jaką proponuje materializm lub spirytualizm. „Dziś potrzebna jest wizja całościowa, obejmująca duchowo-materialny i moralno-społeczny wymiar ludzkiej egzystencji. Dziś nie wystarczy tylko dostrzeganie zła i analizowanie, bierne ubolewanie z jego powodu, krytykowanie i potępienie. Nie można się uznać za bezsilnych wobec niego i popaść w zniechęcenie i rozpacz, nie tedy prowadzi droga” – mówił biskup i zauważał, że Chrystus wskazywał na drogę miłości i pojednania.
„Chrystus wzywa nas, byśmy byli i rośli, jako ludzie sumienia” – dodawał biskup.
Hierarcha zwrócił uwagę, że linie graniczne, oddzielające na mapach państwa w Europie, już nie istnieją. Przypomniał słowa byłego czeskiego prezydenta Vaclava Havla z 1990 roku, który witając Jana Pawła II,zastanawiał się wtedy, czy jest świadkiem cudu. „Te wydarzenia należy mierzyć miarą cudu. Sprawcą cudu może być tylko Pan Bóg, ale często posługuje się on ludźmi i ich wiarą. Tak posłużył się On Janem Pawłem II” – podkreślał biskup, apelując o gorącą modlitwę o beatyfikacje papieża-Polaka oraz w intencji Czech, Słowacji i Polski.
Wraz z bp Rakoczym modlił się m.in. przedstawiciel bp Franciszka Lobkowicza, ordynariusza diecezji ostrawsko-opawskiej w Republice Czeskiej, ks. prałat Rudolf Sikora – wikariusz biskupi.
Ropica (czeski: Ropice) to niewielka wieś na Zaolziu w Republice Czeskiej, w kraju morawsko-śląskim, nad rzekami Ropiczanką i Olzą. Pierwszy kościół we wsi wybudowano w połowie XIV wieku, zaś obecnie na jego miejscu znajduje się świątynia Zwiastowania Marii NMP w stylu empirowym z 1806 r.
W Ropicy mieszka około 66 proc. Czechów i blisko 29 proc. Polaków.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.