Francja: Defilada na Polach Elizejskich

Skok siedmiorga skoczków ze spadochronami w narodowych barwach Francji zakończył we wtorek tradycyjną defiladę wojskową w dniu święta narodowego 14 lipca. Wcześniej paryskimi Polami Elizejskimi przeszły tysiące żołnierzy, w tym także goście specjalni - oddziały indyjskie.

Skok siedmiorga skoczków ze spadochronami w narodowych barwach Francji zakończył we wtorek tradycyjną defiladę wojskową w dniu święta narodowego 14 lipca. Wcześniej paryskimi Polami Elizejskimi przeszły tysiące żołnierzy, w tym także goście specjalni - oddziały indyjskie.

Przed rozpoczęciem parady prezydent Francji Nicolas Sarkozy przejechał uroczyście Polami Elizejskimi samochodem wojskowym w eskorcie Gwardii Republikańskiej pozdrawiając tysiące widzów. Defiladę rozpoczęły efektowne pokazy akrobacji Patrolu Francji. Nad słynną paryską aleją przeleciały francuskie samoloty Mirage, Alphajet i Rafale, pozostawiając na niebie kolorowe smugi w kształcie dwóch cyfr: 7 i 5, symbolizujące 75-lecie francuskich sił powietrznych.

Przemarsz otworzyły po raz pierwszy w historii tej parady gościnne oddziały około 400 żołnierzy indyjskich reprezentujących siły lądowe, morskie i powietrzne. Ubrani w fantazyjne stroje nawiązujące do epoki kolonialnej żołnierze przedefilowali w takt muzyki indyjskiej. Polami Elizejskimi przeszła też 150-osobowa brygada francusko-niemiecka.

Wśród francuskich jednostek biorących udział w przemarszu było wielu żołnierzy służących za granicą, m.in. w Afganistanie, Czadzie i Kosowie.

Po przejeździe kawalerzystów i pojazdów opancerzonych widzowie mogli podziwiać skok 7 osób, w tym jednej kobiety, ze spadochronami w niebiesko-biało-czerwonych barwach. Skoczkowie wylądowali na Placu Zgody (Place de la Concorde) w pobliżu trybuny honorowej.

Paradę obserwowali zagraniczni goście, wśród nich indyjski premier Manmohan Singh oraz prezydent Niemiec Horst Koehler.

Indie były w tym roku po raz pierwszy gościem honorowym francuskiej ceremonii. Prezydent Nicolas Sarkozy postanowił w ten sposób podkreślić wagę, jaką Francja przykłada do relacji z tym krajem.

W paradzie 14 lipca pod Łukiem Triumfalnym łącznie wzięło udział po stronie francuskiej około 100 samolotów i śmigłowców, 380 pojazdów, 80 motocykli, 240 koni gwardii narodowej i blisko 4,3 tysiąca żołnierzy wojsk lądowych.

Po zakończeniu parady w ogrodach Pałacu Elizejskiego odbyło się tradycyjne świąteczne przyjęcie, na które zaproszono blisko 5 tysięcy gości. Gospodarzami "garden party" byli prezydent Sarkozy i jego żona Carla.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  8°C Środa
  noc
  7°C Środa
  rano
  8°C Środa
  dzień
  8°C Środa
  wieczór
  wiecej »