Biskupi Indii domagają się, by dzieci we wszystkich tamtejszych szkołach publicznych miały możliwość uczestniczenia w zajęciach na temat różnych religii, a nie tylko hinduizmu.
Rządząca krajem prohinduistyczna Indyjska Partia Ludowa (BJP) rozważa bowiem możliwość wprowadzenia we wszystkich szkołach obowiązku studium Bhagawadgity, czyli najważniejszej świętej księgi tradycji hinduskiej.
Pomysł ten zrodził się już w 2014 r. po zwycięstwie wyborczym premiera Narendry Modiego. W stanach Hariana i Radżastan niektóre władze lokalne już ogłosiły, że zostanie to wprowadzone.
Rzecznik episkopatu Indii ks. Gyanprakash Topno powiedział jednak, że najlepszym rozwiązaniem byłoby zintegrowanie w programach szkolnych świętych tekstów wszystkich religii. Podkreślił, że „w demokracji nie można promować tylko jednej religii, bo nie byłoby to dobre”. Wyjaśnił, że wprowadzenie tylko jednej świętej księgi jako obowiązującej w szkołach naruszyłoby świecki charakter państwa. „Studiowanie w szkołach różnych ksiąg świętych przyczyni się do wzmocnienia integracji, pokoju i harmonii w kraju” – wskazał duchowny.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.