Ok. 30 tys. osób w wakacje na oazach

Dziś rozpoczyna się II turnus oaz, które organizowane są dla dzieci, młodzieży i rodzin. W te wakacje weźmie w nich udział ok. 30 tys. osób. Po raz pierwszy uczestnikami rekolekcji będą Chińczycy.

W Centrum Światło-Życie w Krościenku właśnie rozpoczynają się oazy dla dorosłych. Na piętnastodniowe rekolekcje pod hasłem „Czyńcie uczniów ze wszystkich narodów” przyjeżdżają nie tylko studenci ale też emeryci. Swoją oazę będą mieli także klerycy z różnych seminariów duchownych w Polsce. Zaplanowano także kurs dla animatorów. W Centralnym Domu Rekolekcyjnym Domowego Kościoła – gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie odbywają się oazy rodzin.

Rekolekcje oazowe niegdyś odbywały się głównie na Podhalu, obecnie organizowane są przez Ruch Światło-Życie ze wszystkich polskich diecezjach. Choć nadal dużą popularnością cieszą się rekolekcje w okolicach Krościenka, w Beskidzie Sądeckim czy na Podhalu to oazowiczów można w wakacje spotkać także np. w Wejherowie, w okolicach Jeleniej Góry i wielu innych miejscach w całej Polsce.

Program 15-dniowych rekolekcji oazowych jest dostosowany do potrzeb różnych grup wiekowych. Uczestnicy oaz wspólnie się modlą, dyskutują o sprawach wiary oraz przygotowują się do pełniejszego zaangażowania w swoich parafiach. Na oazach rodzin dyskutuje się na tematy dotyczące małżeństwa i rodziny.

W oazach uczestniczą nie tyko Polacy, do Centrum Światło-Życie przyjeżdżają m.in. Ukraińcy i Rosjanie. W tym roku w sierpniu w oazie dorosłych mają wziąć udział Chińczycy spod Pekinu.

Wakacyjnym oazom towarzyszy szósta już edycji konkursu fotograficznego pt. "Moje rekolekcje". W tym roku na konkurs można nadsyłać zdjęcia w kategorii: architektura sakralna (szczegóły na: www.katowice.oaza.pl/konkurs).

Ruch Światło-Życie, zwany potocznie oazowym, zapoczątkował w latach 50. ks. Franciszek Blachnicki (1921-87). Opracował on plan rekolekcji dla młodzieży, których celem jest formowanie dojrzałych chrześcijan dzięki osobowemu spotkaniu z Chrystusem w Słowie Bożym, sakramentach i wspólnocie.

Z upływem czasu oazy powstawały niemal w każdej polskiej diecezji. Dziesiątki tysięcy młodych ludzi uczestniczyło w rekolekcjach, mimo szykan ze strony władz komunistycznych, które nie mogły pogodzić się, że młodzież pozostaje pod silnym wpływem Kościoła. Po upadku komunizmu Ruch obecny jest także w kilku krajach byłego bloku sowieckiego - w Czechach, na Litwie, Ukrainie, w Bułgarii i innych. W Niemczech działa Centrum Ewangelizacji Światło-Życie oddziałujące głównie na tamtejszą Polonię.

Według Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego Ruch Światło-Życie jest najliczniejszym polskim ruchem i zrzesza ponad ok. 55 tys. osób.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
28°C Piątek
dzień
30°C Piątek
wieczór
26°C Sobota
noc
20°C Sobota
rano
wiecej »