- Liturgia wspomina 15 lipca św. Bonawenturę z Bagnoregio. To położone ok. 100 km na północ od Rzymu miasteczko, w którym przed blisko ośmiu wiekami, między 1217 a 1221 r., urodził się przyszły franciszkański doktor Kościoła, 6 września odwiedzi Papież.
Tego samego dnia uda się on też do pobliskiego Viterbo, gdzie będzie się modlił przy relikwiach św. Róży, tercjarki franciszkańskiej. Żyła tam ona w XIII wieku (1233-1252).
Program wizyty przedstawił 13 lipca władzom miejskim Viterbo tamtejszy biskup, Lorenzo Chiarinelli. Miasto to stanowi pierwszy etap jednodniowej papieskiej podróży. W Viterbo Benedykt XVI przewodniczyć będzie niedzielnej Mszy transmitowanej przez włoską telewizję, a prócz grobu św. Róży odwiedzi też sanktuarium maryjne Madonna della Quercia, gdzie spotka się z zakonnicami z 12 tamtejszych klasztorów klauzurowych. Viterbo zwane jest „miastem Papieży” – przypomniał bp Chiarinelli. Pięciu z nich zostało tam wybranych, a czterech pochowanych. Gościło ono łącznie 50 następców Piotra, z czego 18 przez ponad pół roku. W średniowieczu było bowiem jedną z rezydencji biskupa Rzymu i jego dworu. Benedykt XVI zacznie swą wizytę w Viterbo właśnie od pałacu papieskiego.
Natomiast drugi etap planowanej na 6 września podróży Ojca Świętego stanowi Bagnoregio. Pochodzący stamtąd Bonawentura jako dziecko został uzdrowiony przez św. Franciszka. Później wstąpił do założonego przez niego zakonu i z czasem kierował nim jako przełożony generalny. Był wybitnym filozofem i teologiem, związanym z uniwersytetem paryskim. Przyjaźnił się ze św. Tomaszem z Akwinu. Mianowany kardynałem i biskupem Albano, brał udział w 1274 r. w Soborze Powszechnym w Lyonie, przyczyniając się do unii kościelnej z greckimi prawosławnymi. Zmarł tam jeszcze w czasie obrad soborowych. Św. Bonawentura to myśliciel bardzo dobrze znany obecnemu Papieżowi. Przed pół wiekiem, w 1957 r., ks. Joseph Ratzinger jego teologii historii poświęcił swoją pracę habilitacyjną.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.