Kluby „Gazety Polskiej” i Solidarni 2010 będą we wtorek pikietować przed Parlamentem Europejskim. Nie zgadzają się na krytykę pod adresem Polski.
Rozpoczęcie pikiety zaplanowano na godzinę 15 w Strasburgu. Organizatorami akcji są kluby „Gazety Polskiej” oraz stowarzyszenie Solidarni 2010, aby sprzeciwić się nagonce na Polskę. – Chcemy powiedzieć Unii Europejskiej, że w Polsce demokracja ma się dobrze i nie są potrzebne żadne sankcje i interwencje – powiedział Ryszard Kapuściński, szef klubów „GP”. Zdaniem organizatorów, trzeba pokazać stanowisko większości wyborców w Polsce o niezagrożonej demokracji. Solidarni 2010 nawołują osoby udające się do Strasburga do wzięcia banerów i flag.
Prawica Rzeczpospolitej szykuje z kolei swoją demonstrację przed przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Warszawie. – Nie godzimy się na rozpętywanie nagonki na Polskę pod pozorem obrony demokracji i wartości europejskich – pisze na Facebooku PR i zaprasza chętnych do wzięcia udziału w organizowanej akcji. Marek Jurek, prezes partii, zapowiedział zabranie głosu na forum PE.
Akcje są odpowiedzią na zapowiadane debaty w unijnych instytucjach oraz na słowa przewodniczącego PE, Martina Schulza, który stwierdził, że każdy ma prawo do krytykowania politycznych decyzji, jak i poszczególnych partii. Zaznaczył także, że obecna sytuacja w Polsce przypomina mu zamach stanu, a polską demokrację przyrównał do rządów rosyjskich, sterowanych przez Putina. – Strategia, by interpretować zwycięstwo wyborcze jako mandat do transformacji kraju i podporządkowania wszystkiego prerogatywom zwycięskiej partii, nie powinna być realizowana w kraju członkowskim UE. To miałem na myśli – tłumaczył później Schulz. Debata na temat polskiej sytuacji w PE zaplanowana jest na 19 stycznia. Głos zabiorą m.in. szef KE Jean-Claude Juncker i premier Polski Beata Szydło, którzy będą mogli ponownie wyrazić swoje stanowisko na koniec debaty, oraz przedstawiciele frakcji zasiadających w europarlamencie. Wcześniejszą debatę o Polsce zorganizowała Komisja Europejska, która postanowiła wszcząć wobec Polski pierwszy etap procedury chroniącej praworządność.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.
W stolicy władze miasta nie wystawią przeznaczonych do zbierania tekstyliów kontenerów.