- Sześć młodych orłów przednich, dwukrotnie mniej niż przed rokiem, opuściło w ostatnich dniach gniazda w Karpatach - poinformował PAP Marian Stój z Komitetu Ochrony Orła.
"Na wiosnę były gwałtowne burze i wiele gniazd zostało uszkodzonych. Potem, wskutek licznych nawałnic, w wielu miejscach młode wypadły z gniazd. W konsekwencji w tym roku samodzielne bytowanie rozpocznie dwukrotnie mniej orłów niż rok temu" - powiedział Stój.
W ocenie ornitologa, "nie jest to dobre dla populacji". Ma jednak nadzieję, że przyszły rok będzie lepszy. "Choć uszczerbek na pewno zostanie. Orły przednie rozmnażają się wolno, młode nie wykluwają się każdego roku. Zazwyczaj też w gnieździe pojawia się tylko jedno orlątko" - dodaje.
W ubiegłym roku w Karpatach gniazda opuściło 12 młodych orłów, a rok wcześniej 16. Udane lęgi zanotowano też m.in. w 2002 r., kiedy gniazda opuściło 14 młodych orłów i w 2001 r. - 11. Młode orły do zimy będą przebywać w towarzystwie rodziców. Dojrzałość płciową osiągną dopiero za cztery lata.
W Polsce żyje około 35 par orłów przednich. Najwięcej, bo ponad 30 par, bytuje w Karpatach - głównie w Beskidzie Niskim i Bieszczadach. Poza Karpatami można je spotkać także na Mazurach.
Długość ciała orła przedniego przekracza 80 cm, a rozpiętość skrzydeł - dwa metry. Ptak gniazduje w miejscach niedostępnych, w koronach wysokich drzew lub na skałach.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.