Poinformował o tym oficjalnie dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście. Do wizyty papieża na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego dojdzie przy okazji obchodów Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie.
Ks. Lombardi uczestniczył w siedzibie Radia Watykańskiego w prezentacji książki Alberto Mieli „Eravamo ebrei. Questa era la nostra colpa” (Byliśmy Żydami. To była nasza wina). W książce tej rzymski dziennikarz i człowiek, który przeżył Auschwitz, po 70 latach opowiada wnuczce Esther swoje okrutne doświadczenia z czasu deportacji.
Dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej wyraził zadowolenie, że Dzień Pamięci obchodzony był również w Watykanie z udziałem człowieka, który przeżył hitlerowski obóz zagłady. Przypomniał przemówienia papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI w Instytucie Pamięci Jad Waszem w Jerozolimie oraz na terenie Auschwitz.
Rocznicę wyzwolenie niemieckiego obozu zagłady Auschwitz wspominała również rzymska Wspólnota św. Idziego. W specjalnym oświadczeniu zaapelowano, aby pamiętać o deportacjach i eksterminacji narodu żydowskiego w czasie drugiej wojny światowej. Wspólnota św. Idziego podkreśliła, że w Europie przyszłości nie może być miejsca na rasizm. Na czoło wartości europejskich muszą być postawione integracja i gotowość przyjęcia innych. Dlatego z okazji Dnia Pamięci organizowane są spotkania i inicjatywy kulturalne, których adresatem jest przede wszystkich młodzież.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.