Tegoroczna inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem odbędzie się w sobotę 16 lipca - poinformowało we wtorek grunwaldzkie muzeum. Imprezy towarzyszące wydarzeniu, m.in. turnieje rycerskie, będą się odbywać już od środy.
Muzeum Bitwy pod Grunwaldem opublikowało we wtorek ramowy program tegorocznych obchodów Dni Grunwaldu. Wynika z niego, że inscenizacje rycerskich gier (m.in. turnieje szachowe), pokazy strzelania z łuków, czy turnieje rycerskie widzowie będą mogli oglądać na kilka dni przed bitwą. Samą inscenizację bitwy pod Grunwaldem zaplanowano na 16 lipca; rozpocznie się ona o godz. 15.
"Zawsze dobieramy datę inscenizacji w sobotę przypadającą jak najbliżej prawdziwego terminu bitwy" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Szymon Drej i dodał, że zaprezentowany we wtorek program nie jest jeszcze kompletny. "Na pewno dojdą do niego kolejne imprezy i wydarzenia. Datę bitwy podajemy, by zainteresowani mogli już sobie rezerwować czas na wizytę pod Grunwaldem" - dodał Drej.
Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem, w której biorą udział rekonstruktorzy z kilku krajów świata, od wielu lat jest największą tego typu imprezą w kraju. Potyczki ubranych w historyczne stroje "rycerzy" ogląda kilkadziesiąt tysięcy widzów, którzy przyjeżdżają z całego kraju. To też największa plenerowa impreza, jaka odbywa się latem w woj. warmińsko-mazurskim.
Rekonstrukcji bitwy, która miała miejsce 15 lipca 1410 r. między wojskami zakonu krzyżackiego a połączonymi siłami polskimi i litewskimi, towarzyszy średniowieczny jarmark oraz wiele imprez, na których można "liznąć ducha średniowiecza", np. pokazy średniowiecznego tańca, turnieje rycerskie, czy pokazy łucznicze. Imprezy pod Grunwaldem są bezpłatne.(PAP)
jwo/ mhr/
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.