Światowe Dni Młodzieży w Krakowie to znakomita okazja do promocji Polski, a także przedstawienia jej historii oraz doświadczenia religijnego. Min. Jan Dziedziczak, sekretarz stanu w MSZ wpadł na pomysł, aby przy okazji tego wydarzenia opowiedzieć gościom z całego świata naszą historię.
Miał to być krótki esej, przybliżający dzieje Polski oraz zwracający uwagę na rolę w nich tradycji chrześcijańskiej. O jego napisanie poproszony został znakomity krakowski historyk prof. Andrzej Nowak. Jego opracowanie w formie broszury miało liczyć 80 stron i zostać wydane w ponad 2 milionach egzemplarzy. Miało być częścią pakietu pielgrzyma, jaki otrzyma każdy zarejestrowany uczestnik Światowych Dni Młodzieży. Przewidywano, że publikacja będzie przetłumaczona na 9 języków.
W końcu stycznia jednak okazało się, że prof. Nowak nie będzie autorem tego dzieła. Po rozmowie z min. Dziedziczakiem wycofał się z podpisanej już umowy. Jak udało się ustalić, problemem nie były jakiekolwiek różnice merytoryczne między autorem a MSZ, lecz kwestie związane z wyborem wydawcy tej edycji. Aby nie komplikować sytuacji, prof. Nowak sam wycofał swoją ofertę i rozwiązał umowę o napisaniu eseju dla pielgrzymów. Jednocześnie zadeklarował gotowość pomocy w opracowaniu innego, podobnego projektu i ta oferta została przyjęta.
Natomiast MSZ zdecydowało się podjąć inicjatywę Instytutu Pamięci Narodowej, który już od wielu miesięcy negocjował z organizatorami ŚDM w sprawie umieszczenia w pakiecie pielgrzyma krótkiej broszury, poświęconej wyłącznie omówieniu historii Polski w XX wieku.
W nowej sytuacji zdecydowano, że broszura zostanie poszerzona i obejmować będzie 40 stron. Połowa tekstu będzie poświecona historii Polski w XX wieku i zostanie napisana przez prezesa IPN Łukasza Kamińskiego. Drugą część wypełni opis pozostałych dziejów Polski. Tekst napisze naczelnik Biura Edukacji Publicznej IPN w Krakowie dr Maciej Korkuć.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.