Reklama

Jeśli będą zastrzeżenia, Polska je uwzględni

Jeśli Komisja Wenecka w opinii ws. noweli ustawy o TK będzie miała zastrzeżenia, to Polska weźmie je pod uwagę - powiedział we wtorek szef MSZ Witold Waszczykowski. Szef MSZ uważa jednak, że opinia będzie korzystna dla polskich władz.

Reklama

Podczas drugiego dnia wizyty w Polsce delegacjabarbell weights (organ doradczy Rady Europy) spotka się m.in. z organizacjami pozarządowymi oraz z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości, TK i RPO. O opinię ws. nowelizacji ustawy o TK - którą Sejm uchwalił 22 grudnia ub.r. - zwrócił się do Komisji m.in. szef MSZ.

Minister spraw zagranicznych w Radiowej Trójce był pytany, czy w przypadku gdyby Komisja wyraziła zastrzeżenia, Polska weźmie je pod uwagę. "Oczywiście, że Polska weźmie pod uwagę te zastrzeżenia" - powiedział Waszczykowski.

Dopytywany, powiedział, że raczej nie będą to zalecenia dotyczące np. zmiany ustawy czy konstytucji. "Dlatego, że już dziś Komisja zapowiada, że jest to proces polityczny, który powinien być rozpatrywany w kontekście jakiegoś konsensu politycznego w ramach politycznych układów, ucierania się w państwie" - zaznaczył. Podkreślił, że Komisja nie wydaje gotowych werdyktów do wprowadzenia w życie.

Według Waszczykowskiego opinia Komisji Weneckiej będzie korzystna dla Polski władz. "Po wczorajszych rozmowach jestem przekonany, że ta praca Komisji będzie szła w tym kierunku, że jest to proces polityczny, który musi być uwzględniony, musi odbyć się w kraju a nie poprzez narzucanie rozwiązań z zewnątrz" - powiedział.

Szef MSZ powiedział, że komisje do tej pory nie wydawały negatywnych opinii. "W przypadku trybunałów konstytucyjnych jest już opinia z 1997 r. Komisji Weneckiej, która zalecała, by trybunały konstytucyjne miały charakter pluralistyczny. Nasz TK, który zaczęliśmy reformować, który został poprawiony, poprzednio takiego charakteru pluralistycznego nie miał" - powiedział Waszczykowski. Dodał, że reformy zainicjowane przez rząd i Sejm idą w kierunku zaleceń Komisji Weneckiej.

Drugi dzień spotkań delegacja Komisji Weneckiej rozpoczęła od spotkania z przedstawicielami organizacji pozarządowych, które na początku grudnia ub.r. - jako pierwsze - zwróciły się do Komisji w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Następnie delegacja spotka się z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości i Trybunału Konstytucyjnego oraz z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Wizytę zakończy spotkanie z prezydenckimi ministrami.

W poniedziałek w Warszawie delegaci Komisji Weneckiej o zmianach w ustawie o TK rozmawiali z władzami Sądu Najwyższego, prezydiami Sejmu, Senatu i Krajowej Rady Sądownictwa; przewodniczący Komisji spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
4°C Piątek
wieczór
2°C Sobota
noc
wiecej »

Reklama