Rządowi zależy na kompromisie ws. podatku od marketów - zadeklarował wicepremier, szef MR Mateusz Morawiecki, inaugurując w środę kolejne konsultacje nt. podatku od sprzedaży detalicznej. Koncepcję podatku autorstwa MF kwestionuje m.in. Polska Izba Handlu, która zrzesza polskich kupców.
Również obecny na spotkaniu szef MF Paweł Szałamacha dodał z kolei, że koncepcja progresji w tym podatku jest od dawna "poddawana atakowi" ze strony KE i do końca lutego nasz kraj ma przygotować odpowiedź.
"(...) tutaj nie ma jakiegoś nadmiernego pośpiechu, przede wszystkim zależy nam na tym, żeby w tej trudnej sprawie, jaką jest wypracowanie optymalnego ze strony wszystkich możliwych środowisk podatku, wysłuchać wszystkich stron i zbudować ten konsensus, ten kompromis. Chociaż znacie państwo na pewno też tę definicję kompromisu, że prawdziwy kompromis jest wtedy, kiedy wszystkie strony są niezadowolone" - mówił Morawiecki.
"Chciałbym żeby na koniec, przynajmniej ogromna większość społeczeństwa polskiego była zadowolona, bo na tym nam zależy najbardziej, na tym zależy rządowi, który reprezentuję, który jest częścią grupy bardzo mocno patrzącej solidarnościowo i prospołecznie na życie gospodarcze. Więc będziemy się starali w taki sposób ten kompromis budować. Ze swojej strony chciałem do tego się zobowiązać" - wskazał Morawiecki.
Jak mówił, premier Beata Szydło bardzo chciała uczestniczyć w konsultacjach, tak jak za pierwszym razem, bo "bardzo autentycznie zależy jej i całemu rządowi, żeby dokonywać" zmian takich jak ta "w porozumieniu i po konsultacjach ze środowiskami których to dotyczy".
W kancelarii premiera w środę o godz. 14 rozpoczęły się kolejne konsultacje nt. podatku od sprzedaży detalicznej z udziałem przedstawicieli Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, a także Morawieckiego, Szałamachy i przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów Henryka Kowalczyka.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.