Nic się nie zmieniło w polityce Kościoła w zakresie współpracy z władzami państwowymi w sprawach dotyczących wykorzystania seksualnego - podkreśla o. Federico Lombardi.
Rzecznik Stolicy Apostolskiej przypomina, że zasady tej polityki można znaleźć w Liście okólnym Kongregacji Nauki Wiary z 2011 r. do Konferencji Episkopatów. List ten mówi m.in. o tym jak ważna jest współpraca z władzami świeckimi w podejmowaniu ich odpowiedzialności i że prawo świeckie musi być zawsze zachowywane".
Nie ma żadnej nowej instrukcji dla księży - tak wcześniej skomentował artykuł portalu gazeta.pl z 11 lutego o. Adam Żak SJ. Jego autor twierdzi w tekście pod tym samym tytułem: "'Nie jest konieczne', by biskupi informowali władze o przypadkach pedofilii. To nowa instrukcja Watykanu dla księży".
Zapytany przez koordynatora KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży rzecznik Stolicy Apostolskiej o. Federico Lombardi SJ wyraził zdziwienie i powiedział, że nic mu nie wiadomo, żeby taka instrukcja miała powstać.
- Autor artykułu popełnia błąd, jeśli uważa, że opinia konsultora Papieskiej Rady ds. Rodziny, która została opublikowana w publikacji zbierającej referaty, jakie we wrześniu 2015 r. zostały wygłoszone na szkoleniu dla nowo mianowanych biskupów ma rangę oficjalnej instrukcji Stolicy Apostolskiej – uważa o. Żak SJ.
Koordynator Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży podkreśla, że z jednego zdania wyrwanego z kontekstu nie można konkludować, iż jest to jakaś zmiana polityki Watykanu. W jego ocenie, takie przedstawienie sprawy to nadużycie, a autor artykułu zamiast powtarzać za "The Guardian" niesprawdzone informacje, mógłby obejrzeć "Spotlight" i zobaczyć, na czym polega rzetelne dziennikarstwo.
O. Żak zwraca też uwagę, że w przywoływanym zbiorze referatów najprawdopodobniej znalazły się również wystąpienia ekspertów Kongregacji Nauki Wiary, która zajmuje się przypadkami nadużyć seksualnych popełnionych przed duchownych na szkodę małoletnich.
Natomiast pozostaje pytaniem, to które zadali watykaniści specjalizujący się w tej problematyce: jaki udział ma Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich w szkoleniach organizowanych dla nowo mianowanych biskupów? - wskazuje dyrektor Centrum Ochrony Dziecka w Krakowie.
Autorem artykułu, w materiałach dokumentujących szkolenie dla nowo mianowanych biskupów był ks. Tony Anatrella, który jest ekspertem w zakresie psychiatrii, psychologii i problemów rodziny. Jego po francusku opublikowany artykuł, na który powołuje się "The Guardian" a za nim gazeta.pl nosi tytuł "Relacja duszpasterska, równowaga życia uczuciowego księży i problemy zaburzeń". Materiały ze szkoleń są publikowane co roku i za treść artykułów odpowiadają sami autorzy.
W kwestii zgłaszania organom ścigania przestępstw popełnionych przez duchownych na szkodę małoletnich Stolica Apostolska zaleca postępowanie zgodnie z prawem obowiązującym w danym kraju.
W Polsce, zgodnie z obowiązującym prawem państwowym, przełożony kościelny (biskup lub prowincjał zakonu) ma tzw. obowiązek społeczny i moralny, by o przypadku popełnienia czynów pedofilnych zawiadomić organy ścigania. Nie może tego zrobić jedynie duchowny, jeśli dowiedział się o przestępstwie na spowiedzi (prawo państwowe respektuje tajemnicę spowiedzi). Za niezgłoszenie przestępstwa - według polskiego prawa - nie grozi sankcja karna.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.