- Mimo słów życzliwości ze strony władz kościelnych, a następnie państwowych - ks. Idzi Radziszewski poznał gorycz niespełnionych obietnic, a nawet uprzedzeń ludzi bez wyobraźni, niechętnych nowemu działaniu - powiedział ks. prof. Antoni Dębiński o pierwszym rektorze KUL.
Uwierzył wbrew twardej logice faktów, nawet wbrew sobie, nie lękając się ofiar i wyrzeczeń. Stworzył instytucję naukową, dydaktyczną i wychowawczą, czyli integralny model szkoły. Nawiąże ona do najlepszych wzorów europejskich, ale jednocześnie wpisze się w realia polskie. Będzie ideowa, bo wyraziście katolicka. Ale od początku odważnie otwarta na studentów innych wyznań, także na młodzież prawosławną i protestancką, która będzie bronić swojej uczelni przed zarzutami ideologicznego getta wygłaszanymi przez środowiska skrajnie lewicowe - kontynuował rektor Dębiński.
Założony przez ks. Idziego Radziszewskiego nowy uniwersytet programowo dążył do uniezależnienia się od doraźnych sporów politycznych. Zdaniem rektora Dębińskiego, spory polityczne zawsze niszczą lub zawłaszczają bogactwo idei do walki o wyborcze zwycięstwo. - A są przecież rzeczy ważniejsze w dłuższej perspektywie rozwoju narodu i państwa - podkreślił.
Działalność ks. Idziego Radziszewskiego nie była jedynie spontanicznym poddawaniem się wymogom losu czy prawom historii. Ta działalność była wpisana w jego osobistą religijność, która zakładała konieczność podejmowania ustawicznych wyzwań. - Pokrzepmy się i cieszmy się dzisiaj z apostołami blaskiem i ciepłem przemienionego oblicza Boga-Człowieka. Przyszło nam bowiem żyć w dolinie naszej codzienności, niejako u podnóża góry, na którą musimy się nieustannie wspinać. Nie będzie to jednak daremny trud mitycznego Syzyfa, gdy będzie to droga przemienienia, która, owszem, wymaga wysiłku, ale naznaczona jest mocą i szczęściem obcowania ze zwycięskim Panem, który objawi się nam w dzień zmartwychwstania. Boski Syn upewnia nas, że i my przez cierpienie (i codzienny trud - red.) możemy dojść z Nim do tej chwały - zakończył ks. prof. A. Dębiński.
Idzi Benedykt Radziszewski urodził się 1 kwietnia 1871 r. w Bratoszewicach koło Łodzi. Zmarł 22 lutego 1922 r. w Lublinie. Jego grób znajduje się na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.