O tym, że łatwo jest zarejestrować w Polsce związek wyznaniowy, a trudno rozwiązać i że państwa praktycznie nie interesuje ich działalność pisze Rzeczpospolita.
Ewa Czaczkowska daje przykład zarejestrowanego w 1998 r. związku wyznaniowego o nazwie Zgromadzenie Braci i Sióstr Politeistów, o którym sami homoseksualiści mówią, że wrocławski „Kościół gejowski” – jak go nazwali – powstał po to, by udzielać ślubów parom jednopłciowym, po czym „rozpłynął się w niebycie wraz ze swoim założycielem”.
Jak podaje Czaczkowska, w Polsce jest zarejestrowanych 157 Kościołów i związków wyznaniowych. Założyć nowy nie jest trudno. Wystarczy złożyć w MSWiA wniosek podpisany przez 100 członków i deklarację. Warunkiem jest, by nie była ona sprzeczna z przepisami ustaw, które chronią m.in. bezpieczeństwo i porządek publiczny, moralność publiczną, podstawowe prawa i wolności innych osób.
Jak czytamy, w Niemczech i Austrii nie jest to tak proste. Na dodatek żaden ośrodek rządowy nie monitoruje działalności związków i wykreślenie go bez zainteresowanych jest właściwie niemożliwe. – Minister spraw wewnętrznych i administracji jest organem rejestrowym. Nie ma kompetencji do monitorowania Kościołów i związków wyznaniowych, którym konstytucja gwarantuje poszanowanie wolności sumienia i wyznania oraz swobodę wypełniania przez nie funkcji religijnych – mówi rzecznik MSWiA Wioletta Paprocka.
W efekcie od 1990 r. MSWiA nigdy nie wszczęło przed sądem postępowania o wykreślenie jakiegoś związku z rejestru. Nawet gdy w 2004 r. policja zatrzymała członków Chrześcijańskiego Kościoła Głosicieli Dobrej Nowiny podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej albo gdy Kościół Remonstrantów Polskich był zamieszany w tzw. aferę samochodową.
Rzeczpospolita podkreśla też, że żaden organ rządowy nie monitoruje w Polsce działalności sekt, czyli ruchów religijnych o charakterze destrukcyjnym. O. Tomasz Franc koordynujący pracę Dominikańskich Ośrodków Informowania o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach, proponuje powołanie międzyresortowego zespołu. Jego zdaniem w przypadku zarejestrowanych Kościołów i związków wyznaniowych dodatkowe informacje z urzędów skarbowych i MSWiA pozwoliłyby ustalić, czy działają one zgodnie ze statutem, a jeżeli nie, ustalić, w jakim celu powstały i skąd czerpią fundusze.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.