Kolejni rosyjscy mistrzowie złapani na dopingu

Rosjanie, mistrz i rekordzista świata na 500 m w łyżwiarstwie szybkim Paweł Kuliżnikow i mistrz olimpijski w sztafecie w short tracku Siemion Jelistratow zostali złapani na stosowaniu niedozwolonego środka meldonium - poinformowała agencja RIA Nowosti na swojej stronie R-sport.

Dzień wcześniej zażywanie tej substancji potwierdziła także ich rodaczka, rosyjska tenisistka Maria Szarapowa. Jedna z najlepszych zawodniczek na świecie miała pozytywny wynik testu antydopingowego przeprowadzonego podczas styczniowego Australian Open.

Specyfik meldonium dopiero od nowego roku traktowany jest jako doping.

Kuliżnikow jest jednym z najlepszych łyżwiarzy szybkich w ostatnich latach. Był już raz, w wieku juniorskim, zawieszony za stosowaniu niedozwolonych środków. Dlatego też nie wystąpił w igrzyskach olimpijskich w Soczi. Do sportu wrócił w marcu 2014 roku i osiem miesięcy później zadebiutował w zawodach Pucharu świata.

Jest pięciokrotnym mistrzem świata - dwukrotnie w wieloboju sprinterskim, na 500 i 1000 m. Do niego należy rekord świata na 500 m. Jest pierwszym zawodnikiem w historii, który przejechał ten dystans poniżej 34 sekund - 33,98.

W holenderskich mediach cytowany był mieszkający na stałe w tym kraju główny trener rosyjskich łyżwiarzy szybkich Konstantin Połtawiec. Nie ukrywał zaskoczenia informacją o pozytywnym wyniku testu Kuliżnikowa.

"W tej chwili nie będę niczego komentował, nie mam żadnych informacji. Jutro ma być konferencja prasowa w Moskwie. Jedyną rzeczą, którą chcę powiedzieć, to że jestem bardzo zły" - przyznał Połtawiec, który kiedyś jako trener i zawodnik współpracował w Holandii z Pawłem Abratkiewiczem, obecnie pracującym z rosyjską kadrą kobiet.

Od piątku do niedzieli w holenderskim Heerenveen rozgrywane będą finałowe zawody Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim. Kuliżnikow już wcześniej zapewnił sobie triumf na 500 m, zaś na 1000 m prowadzi ex aequo z Kjeldem Nuisem (Holandia).

Jelistratow z kolei startuje w short tracku - jest mistrzem olimpijskim z Soczi w sztafecie 5000 m, mistrzem świata na 1500 m, 18-krotnym medalistą mistrzostw Europy.

Przewodniczący polskiej Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie prof. Jerzy Smorawiński powiedział PAP, że meldonium to środek, który poprawia ukrwienie mięśnia serca, ale też nie ma jednoznacznej wykładni, jak bardzo pomaga sportowcom.

"Na pewno w jakiś sposób pomaga. To specyfik z grupy leków kardiologicznych stosowanych w lecznictwie, ale nie na całym świecie. Nie dopuszczony jest do obrotu na terenie Stanów Zjednoczonych. Meldonium pomaga w niedokrwieniu mięśnia serca, poprawia jego ukrwienie i prawdopodobnie jego siłę pracy. Nie do końca wyjaśnione jest działanie stymulujące metabolizm, ale najprawdopodobniej jest to związane z poprawą układu krążenia" – podkreślił Smorawiński.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
0°C Wtorek
wieczór
-1°C Środa
noc
-1°C Środa
rano
-1°C Środa
dzień
wiecej »