„Przebaczamy im i prosimy o przebaczenie. Oby nasza ręka wyciągnięta do pojednania przynajmniej tym razem nie pozostała bez odpowiedzi”.
Słowa te, skierowane do rosyjskich prawosławnych, wypowiedział abp Światosław Szewczuk 8 marca podczas liturgii we lwowskiej katedrze greckokatolickiej św. Jura. Nabożeństwo upamiętniało 70. rocznicę pseudo-synodu, który tam właśnie odbył się w dniach od 8 do 10 marca 1946 r.
Na zgromadzeniu zwołanym wbrew prawu kanonicznemu na rozkaz Stalina ogłoszono likwidację Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i jego przymusowe wcielenie do rosyjskiego prawosławia. Duchownych, którzy pozostali wierni katolicyzmowi i Biskupowi Rzymu, aresztowano. Wielu z nich poniosło męczeńską śmierć, podobnie jak liczne osoby zakonne i świeckie.
Zwierzchnik ukraińskich grekokatolików przypomniał, że słowa „przebaczamy i prosimy o przebaczenie” pod adresem rosyjskich prawosławnych wypowiedział już przed 10 laty jego poprzednik, kard. Lubomyr Huzar. Zwrócił uwagę, że wzorował się on przy tym na św. Janie Pawle II. Opowiedział też uczestnikom liturgii upamiętniającej smutną rocznicę lwowskiego pseudo-synodu o niedawnym spotkaniu greckokatolickich biskupów z Papieżem Franciszkiem w Rzymie. Udzielając Cerkwi ukraińskiej apostolskiego błogosławieństwa, „poprosił on, żebyśmy i my go pobłogosławili – mówił kijowsko-halicki arcybiskup większy. – Czuliśmy, że pochyla głowę przed męczeńskim Kościołem i znękanym cierpieniami narodem”.
Abp Szewczuk mówił ponadto o liście grupy prawosławnych intelektualistów rosyjskich z różnych krajów, w tym również kilku duchownych, z prośbą do grekokatolików o przebaczenie zła wyrządzonego im 70 lat temu. W dokumencie przyznano, że miał w tym współudział patriarchat moskiewski.
Na zakończenie liturgii w katedrze św. Jura odczytano dwa listy z okazji 70. rocznicy tych tragicznych wydarzeń. Jeden z nich skierował do ukraińskich grekokatolików Papież Franciszek, a drugi – prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.
*
Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego przebywał z oficjalną wizytą w Lublinie. Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim abp Światosław Szewczuk, wygłosił wykład „Ekumeniczna koncepcja Kościoła greckokatolickiego”. W rozmowie z KAI podkreślił, że współczesny chrześcijanin musi być ekumeniczny.
„Ekumenizm to jest dążenie do jedności Kościoła Chrystusa. Dążymy do tej jedności nie dlatego, że nas motywuje jakaś kościelna dyplomacja czy dzisiejsza polityka. Nie, to jest przykazanie naszego Pana Jezusa Chrystusa. Być chrześcijaninem dzisiaj znaczy być ekumenicznym, pracować na rzecz pojednania chrześcijan, zjednoczenia wszystkich chrześcijan w jednym Kościele Jezusa Chrystusa” – powiedział abp Szewczuk.
Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego spotkał się także z metropolitą lubelskim abp. Stanisławem Budzikiem.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.