„Propozycje zawarte w encyklice Caritas in veritate nie są skierowane tylko do wierzących. Opierają się bowiem na zasadniczych podstawach antropologicznych” – powiedział kard. Tarcisio Bertone, prezentując 28 lipca włoskim politykom różnych ugrupowań najnowszy papieski dokument.
Na spotkanie ze światem polityki watykańskiego sekretarza stanu zaprosił przewodniczący włoskiego senatu Renato Schifani.
Purpurat zwrócił uwagę na stałe nauczanie Benedykta XVI o godności i prawach człowieka. Podkreśla on zawsze, że mają one podstawę w prawie naturalnym, wpisanym w serce człowieka, a obecnym w różnych kulturach i cywilizacjach. Papież mówił o tym m.in. w swym ubiegłorocznym wystąpieniu w nowojorskiej siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych. Przedstawiając główne tematy encykliki Caritas in veritate, kard. Bertone zauważył, że wskazuje ona na najgłębsze przyczyny obecnego kryzysu globalnego – wśród nich szerzenie się etosu wydajności jako jedynego kryterium ekonomii i błędne rozumienie wolności.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.