W niedzielę 13 marca zakończyła się największa w Europie impreza podróżnicza, która co roku odbywa się w Gdyni i przyciąga tysiące miłośników podróżniczych opowieści.
Przez trzy dni, od piątkowego przedpołudnia do niedzieli wieczór, w hali Gdynia Arena oraz w salach Centrum Konferencyjnego Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego odbyło się prawie 100 prezentacji, pokazów zdjęć oraz filmów przedstawiających najbardziej interesujące polskie dokonania podróżnicze 2015 roku.
– Byłam tu cały weekend, bo dla mnie to obowiązkowa impreza. Sama trochę podróżowałam i zwiedziłam kilka ciekawych miejsc ale ci ludzie, którzy się tu prezentują, to prawdziwi mistrzowie – mówi Anka, studentka z Trójmiasta. – Oni wymyślają takie sposoby na to, żeby zwiedzić świat, że trudno to opisać. Tu po prostu trzeba przyjść, znaleźć miejsce – usiąść i dać się pochłonąć – mówi podekscytowana dziewczyna.
XVIII Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów były okazją do poznania wszystkich, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy realizowali najciekawsze przedsięwzięcia eksploracyjne.
Zwieńczeniem imprezy było przyznanie honorowej nagrody Kolos, czyli statuetki za dokonania w ciągu roku. W czasie tej edycji kapituła przyznała nagrodę w trzech z pięciu kategorii.
SuperKolosa otrzymał kapitan Wojciech Jacobson za całokształt osiągnięć żeglarskich, w szczególności zaś za udział w pierwszym polskim pokonaniu arktycznego Przejścia Północno-Zachodniego, pierwsze polskie opłynięcie jachtem Ameryki Północnej, docieranie pod żaglami do miejsc rzadko odwiedzanych oraz kilka dziesięcioleci bezinteresownej pomocy polskim żeglarzom i podróżnikom.
W kategorii "alpinizm" Kolosa zdobyli Marcin Rutkowski, Wojciech Ryczer i Rafał Zając za wytyczenie w stylu alpejskim trudnej drogi "Hard Camping" w zachodnim Syczuanie. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali Marcin Tomaszewski i Marek Raganowicz za wytyczenie zimą nowej drogi "Katharsis" na północnej ścianie Trollveggen w Norwegii oraz Maciej Bedrejczuk, Maciej Janczar, Tomasz Klimczak i Marcin Wernik za eksplorację doliny Tagas w Karakorum.
W kategorii "żeglarstwo" Kolosa otrzymali Piotr Kuźniar i załoga jachtu "Selma Expeditions" za rejs na wody Antarktydy połączony ze zdobyciem wierzchołka wulkanu Erebus. Wyróżnienie otrzymali Mariusz Koper i załoga jachtu "Katharsis II" za perfekcyjne przygotowanie i realizację towarzyskiego rejsu po wodach Antarktydy.
W kategorii "wyczyn roku" Kolosa otrzymali Dawid Andres i Hubert Kisiński za wyprawę rowerami po Amazonce. Wyróżnienia otrzymali Bartosz Malinowski i Joanna Lipowczan za przejście Wielkiego Szlaku Himalajskiego oraz Marcin Gienieczko za trawers Ameryki Południowej od Pacyfiku do Atlantyku.
W kategorii "eksploracja jaskiń" Kolosa nie przyznano. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymali członkowie Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego za eksplorację na tzw. Trzecim Dnie jaskini Bańdzioch Kominiarski w Tatrach, w uznaniu konsekwencji w zmaganiach z trudnym problemem, dzięki czemu odkryto ok. 600 m nowych korytarzy. W tej samej kategorii wyróżnienie otrzymała też Wyprawa Centralna Komisji Taternictwa Jaskiniowego Polskiego Związku Alpinizmu, kierowana przez Andrzeja Ciszewskiego, za wyeksplorowanie prawie 11 km korytarzy w jaskiniach chińskich prowincji Hubei i Chongqing.
W kategorii "podróże" również nie przyznano Kolosa. Wyróżnienia przypadły w udziale Kamilowi Kielarowi za rowerowo-narciarską zimową eksplorację północnych terytoriów Kanady i USA. Tomasz Owsiany natomiast otrzymał wyróżnienie za odważną, opartą na znajomości lokalnego języka, próbę poznania sekretów codziennego życia mieszkańców archipelagu Filipin. Witold Palak i Dorota Wójcikowska zostali wyróżnieni za niestrudzoną kontynuację eksploracji subkontynentu indyjskiego, która doprowadziła ich do poznania północno-wschodnich rubieży Indii.
Nagrodę im. Andrzeja Zawady i grant w wysokości 15 tys. zł otrzymali Michał Woroch i Maciej Kamiński na wyprawę Wheelchairtrip South America 2016, czyli podróż z Ziemi Ognistej aż do Kanału Panamskiego.
Nagrodę Dziennikarzy otrzymał Tomasz Owsiany za 8-miesięczną podróż przez Filipiny i udowodnienie, że o wartości wyprawy nie musi decydować wyczyn, ale również niesamowita chęć poznania i zrozumienia kawałka świata oraz przekazania tego zrozumienia innym.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.