Walka Kościoła z nadużyciami seksualnymi osób duchownych trwa nieprzerwanie i wiele już na tym polu zrobiono – powiedział metropolita Malty w wywiadzie, który przeprowadził z nim dla portalu VaticanInsider Andrea Tornielli.
Abp Charles Scicluna zajmował się tymi kwestiami już za Jana Pawła II jako pracownik Kongregacji Nauki Wiary pod kierunkiem kard. Ratzingera, a następnie przez cały pontyfikat Benedykta XVI. Obecnie przewodniczy w tej dykasterii specjalnemu kolegium rozpatrującemu odwołania w sprawach dotyczących przestępstw zastrzeżonych Stolicy Apostolskiej.
Maltański duchowny podkreśla, że Ojciec Święty kontynuuje linię swojego poprzednika i interpretuje to teologicznie, porównując nadużycia wobec dzieci do profanacji Eucharystii czy satanizmu. Franciszek ostro wyraża się o biskupach przenoszących splamionych takimi wykroczeniami księży z parafii na parafię. Praktyka ta wynikała z niesłusznego przekonania, że winny w innym środowisku się zmieni, ale obecnie Kościół już na to nie zezwala – wyjaśnia abp Scicluna. Przypomina, że film „Spotlight” pokazuje sytuację z roku 2002, kiedy dopiero rozpoczynało się zaostrzanie odnośnego prawodawstwa. Odtąd w ciągu 14 lat bardzo wiele już zrobiono w Kościele dla ochrony niepełnoletnich przed takimi aktami. Biskupi są zobowiązani prawem kanonicznym, by sami zgłaszali takie przypadki władzom świeckim (np. w krajach anglosaskich, których ustawodawstwo tego wymaga) albo zachęcali do tego ofiary nadużyć. A w każdym przypadku mają z władzami współpracować.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.