„Jeśli chcesz dbać o pokój, otocz troską stworzenie” – to ogłoszony w środę w Watykanie temat papieskiego orędzia na Światowy Dzień Pokoju, który będzie obchodzony 1 stycznia 2010 r.
Radio Watykańskie opublikowało w środę w tej sprawie komunikat Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”.
Jak wyjaśniono, temat wybrany przez Ojca Świętego pragnie uzmysłowić ścisły związek zachodzący w naszym zglobalizowanym i ściśle powiązanym świecie między ochroną rzeczywistości stworzonej a dbaniem o dobro pokoju. Tę niezwykle ścisłą więź w coraz większym stopniu uwidaczniają liczne problemy dotyczące naturalnego środowiska człowieka, takie jak wykorzystywanie zasobów, zmiany klimatyczne, stosowanie i wykorzystywanie biotechnologii czy wzrost demograficzny. „Jeśli rodzina ludzka nie będzie umiała stawić czoła tym nowym wyzwaniom w poczuciu sprawiedliwości i równości społecznej oraz solidarności międzynarodowej, grozi jej przemoc w relacjach między narodami oraz pokoleniami obecnymi i przyszłymi” – przestrzega Papieska Rada „Iustitia et Pax”.
Papieskie orędzie na najbliższy Światowy Dzień Pokoju w ślad za wskazaniami zawartymi w numerach od 48-51 encykliki „Caritas in veritate” podkreśli powszechny obowiązek poszanowania wspólnego dobra, przeznaczonego dla wszystkich. Zaznaczy, że nie można bezkarnie, według własnego uznania, wykorzystywać szeregu bytów. „Obowiązek ochrony środowiska to odpowiedzialność, która powinna dojrzewać w związku z obecnym kryzysem ekologicznym i koniecznością globalnego potraktowania tego problemu”- czytamy w watykańskim komunikacie.
Papieska Rada „Iustitia et Pax” przypomina o wzajemnym powiązaniu wszystkich mieszkańców Ziemi. Świadomość istniejących więzów powinna przyczynić się do wyeliminowania różnorodnych przyczyn katastrof ekologicznych i sprawić, by było można szybko na nie odpowiedzieć. „Kwestię ekologiczną należy traktować poważnie nie tylko ze względu na związane z nią przerażające konsekwencje, ale także aby zadbać o pokój” – czytamy w watykańskim komunikacie.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.