Łączność z Polonią jest jednym z absolutnie podstawowych elementów budowania polskiej wspólnoty - mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda w polskiej ambasadzie w Pradze. Prezydencka para dwudniową wizytę w Czechach rozpoczęła od spotkania z Polonią.
Andrzej Duda odznaczył 10 osób za działalność polonijną; podziękował im też za utrzymywanie łączności z Polską, z polskością, za społeczną pracę dla rodaków.
"Jestem z państwem nieustannie jako prezydent Rzeczypospolitej. Chciałbym, żebyście to czuli" - zwrócił się do przedstawicieli Polonii prezydent Duda.
Ocenił, że współpraca pomiędzy Polską a Czechami w kwestii mniejszości polskiej wygląda dobrze. "Są polskie szkoły, jest finansowanie. Oczywiście jako strona polska chcemy w tym finansowaniu uczestniczyć" - podkreślił prezydent.
"Wiem, że toczą się rozmowy związane z finansowaniem nauki języka polskiego w szkołach w Czechach, że powstaje specjalna ustawa. Wiem, że jest zespół, który prowadzi w tym zakresie negocjacje z czeskim rządem" - powiedział Andrzej Duda.
Dodał, że łączność z Polakami poza granicami kraju jest jednym z absolutnie podstawowych elementów budowania polskiej wspólnoty rozumianej jako wspólnota przedstawicieli polskiego narodu, ale także interesów Rzeczpospolitej.
Para prezydencka podczas spotkania z Polonią w związku z trwającym w Polsce Rokiem Sienkiewiczowskim odczytała fragmenty utworów Henryka Sienkiewicza: prezydent Duda - "Pana Wołodyjowskiego", pierwsza dama - "Quo vadis".
We wtorek w Pradze prezydent Duda spotka się z prezydentem Czech Miloszem Zemanem i czeskim premierem Bohuslavem Sobotką.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.