W sobotę 19 marca zaprezentowano raport z przygotowań m.in. Policji, wojska i służb medycznych do Światowych Dni Młodzieży.
Siedem tysięcy policjantów
Nad bezpieczeństwem pielgrzymów będzie czuwało ok. 3,5 tys. funkcjonariuszy z małopolskiego garnizonu Policji. To połowa jego składu, jednak pozostała ich część, jak przypomina insp. dr Tomasz Miłkowski, Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie, musi pełnić służbę w pozostałych miejscowościach województwa. Wsparcie ma zapewnić 3,5 tys. policjantów z innych garnizonów.
- Na tym etapie jesteśmy w pełni przygotowani. Do wydarzenia jest jeszcze kilka miesięcy, więc ciągle coś się zmienia, ale nie w istocie. Najważniejsze rzeczy są już dla nas klarowne - zapewnia T. Miłkowski.
Wśród zagrożeń na czas ŚDM insp. Miłkowski wymienił przede wszystkim utrudnienia komunikacyjne oraz próby wprowadzenia do obrotu podrobionych pieniędzy - zwłaszcza w obcych walutach. Pytany o zagrożenie terrorystyczne, przyznał, że niemożliwe jest dokładne sprawdzenie, np. pod kątem pirotechnicznym, każdego z pielgrzymów.
- To jest impreza otwarta i nie ma takiej możliwości. Ostatni raport Europolu mówi, że w dzisiejszych czasach nie wiemy, gdzie, kiedy i w jakiej skali możemy się zetknąć z tego typu zagrożeniem - mówił.
Zaznaczył jednak, że zachowanie bezpieczeństwa ułatwią procedury takie, jak wymaganie listu polecającego od biskupa (m.in. dla pielgrzymów ubiegających się o wizę w specjalnym trybie) czy fakt, że pielgrzymi podróżują w grupach. - Ryzyko jest małe. Czy żadne? Dziś nie ma takiego miejsca na świecie, które byłoby wolne od zagrożeń - dodał insp. dr Tomasz Miłkowski.
Wśród zadań Policji będzie także zabezpieczenie tras przejazdu papieża. Jak wynika z sobotniej prezentacji, papież z kurii przy ul. Franciszkańskiej na Błonia uda się ulicami Straszewskiego, Piłsudskiego i 3 Maja. Do Łagiewnik pojedzie on ulicami Konopnickiej i Turowicza, a na Brzegi - Konopnickiej, Powstańców Śląskich, Kuklińskiego, Lipską, Rybitwami, ul. Śliwiaka oraz nowo wybudowanym Traktem Ojca Świętego Jana Pawła II.
Na następnej stronie m.in. o udziale lotniczego zespołu akrobacyjnego w otwarciu ŚDM.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.