Wspólny list biskupów z Polski i Niemiec

Zapowiadana na 30 sierpnia wspólna modlitwa biskupów z Polski i Niemiec nie oznacza rezygnacji ze wspólnego listu z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Nie wiadomo jednak, czy list będzie gotowy do 1 września - poinformowali w piątek rzecznicy episkopatów polskiego i niemieckiego.

Piątkowa "Rzeczpospolita" napisała, że list prawdopodobnie nie powstanie przed rocznicą i będzie tylko wspólna modlitwa 30 sierpnia w Berlinie.

"Czy list zostanie zredagowany przed rocznicą - tego nie wiadomo; do 1 września czasu pozostało niewiele, a konsultacje obu stron są konieczne" - powiedział PAP rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch. Poinformował też, że 30 sierpnia biskupi z Polski i Niemiec, podczas wspólnie odprawionej mszy w berlińskiej katedrze, modlić się będą o pokój, za ofiary wojny i o pojednanie. Eucharystii przewodniczyć będzie arcybiskup Berlina, kard. Georg Sterzinsky.

Jak zaznaczył rzecznik Niemieckiej Konferencji Biskupów Matthias Kopp, inicjatywa wspólnej mszy św. nie oznacza jednak wcale, że zrezygnowano z planów przygotowania wspólnego listu biskupów. "Prace nad listem trwają. Jestem pełen wiary, że wszystko będzie dobrze" - powiedział PAP Kopp. Odmówił podania prawdopodobnej daty ogłoszenia listu, ale - jego zdaniem - nie można wykluczyć, ze stanie się to jeszcze przed rocznicą 1 września.

Wspólna msza odbędzie się w berlińskiej katedrze pod wezwaniem św. Jadwigi, patronki Śląska. "Wybrano Berlin, bo z tego miasta rozpoczęto II wojnę światową" - powiedział rzecznik arcybiskupa Berlina Stefan Foerner.

W nabożeństwie nie weźmie udziału przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów Robert Zollitsch, który w tym czasie będzie przebywał w Nigerii.

Rzecznik Episkopatu Polski podkreślił, że temat wojny nie jest jedynym tematem w dialogu polsko-niemieckim. "Pojednanie obu narodów czy problem wypędzeń to inne ważne zagadnienia. Po oświadczeniu CDU i CSU, w którym partie domagały się potępienia wypędzeń, wzrosło napięcie w stosunkach Polski i Niemiec. Tym istotniejsze będzie tu zdanie biskupów m.in. na ten temat. List może być - jak powiedział bp Skworc - +nowym światłem w sporach polityków+" - powiedział ks. Kloch.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
18°C Wtorek
noc
15°C Wtorek
rano
23°C Wtorek
dzień
23°C Wtorek
wieczór
wiecej »