Nowe nabożeństwo po raz pierwszy zostanie odprawione 2 kwietnia - w wigilię Niedzieli Miłosierdzia. Rozpocznie się o godz. 21.30 i będzie transmitowane przez TVP Polonia.
- Pomoże nam ono zobaczyć, że historia zawarta na kartach Ewangelii nie jest historią w ścisłym znaczeniu. Ona wciąż trwa, wciąż się dokonuje. Pan Jezus również dzisiaj pochyla się nad człowiekiem - tłumaczy ks. Franciszek Ślusarczyk, rektor sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach i pomysłodawca Drogi Miłosierdzia.
Nabożeństwo będzie miało formę stacji - docelowo ma ich być 21, jednak 2 kwietnia wykorzystanych zostanie pierwszych 7. Stacjami będą kolejne, opisane w Ewangelii, spotkania Jezusa z konkretnymi ludźmi - z trędowatym, jawnogrzesznicą, zmarłym, którego Jezus wskrzesza.
Ilustracją do pierwszej celebracji Drogi Miłosierdzia będą - przygotowane we współpracy m.in. z TVP - trzyminutowe filmy, przenoszące ewangeliczne opowieści na ulice współczesnej Warszawy.
- Kolejne spotkania z Jezusem podczas Drogi Miłosierdzia będą ukazywać, jak we współczesnym świecie Pan Jezus nie tylko podąża drogami Warszawy, Krakowa czy innych miast i wiosek, ale jak spotyka się, pełen miłosierdzia i troski, z człowiekiem - mówi ks. Ślusarczyk.
Kolejne 7 stacji (od 8. do 14.) to spotkania na drodze krzyżowej, kiedy Jezus sam potrzebuje miłosierdzia - przykładami będą płaczące niewiasty, Weronika, Szymon, Matka Boża. Następne 7 spotkań to wydarzenia już po zmartwychwstaniu, kiedy Chrystus orędzie o swoim miłosierdziu przekazuje uczniom.
Cała Droga Miłosierdzia ukaże się w formie książki z dołączoną płytą. Ks. Ślusarczyk podkreśla jednak, że to dopiero początek. Podobnie, jak w przypadku Drogi Krzyżowej, stacje Drogi Miłosierdzia to tylko schemat, do którego mogą powstawać kolejne rozważania.
Jak mówi rektor łagiewnickiego sanktuarium, w otoczeniu kaplicy z grobem św. Faustyny, bazyliki Miłosierdzia Bożego i sąsiedniego sanktuarium św. Jana Pawła II mogłyby też powstać nowoczesne "dróżki miłosierdzia" - w formie multimedialnych punktów.
- Chodzi o to, by indywidualny pielgrzym, rozważając np. spotkanie Jezusa z człowiekiem trędowatym, mógł odczytać fragment Ewangelii, fragment encykliki o Miłosierdziu Bożym czy "Dzienniczka", żeby dowiedział się, czym jest "duchowy trąd" i jak niebezpieczne skutki niesie, ale żeby mógł też obejrzeć np. film ze spotkania Jana Pawła II z trędowatymi na Madagaskarze i żeby postawił sobie kilka pytań dotyczących siebie samego - tłumaczy ks. Ślusarczyk.
Zaznacza, że orędzie o Bożym Miłosierdziu, którego apostołami stali się w XX wieku św. Faustyna i św. Jan Paweł II, powraca w obecnym kontekście społecznym i politycznym.
- Kiedy śledzimy dramatyczne wydarzenia, zamachy terrorystyczne - niedawno w Paryżu, teraz w Belgii, torturowanie chrześcijan w różnych częściach świata, prześladowanie różnych wspólnot uświadamiamy sobie, że to opamiętanie, przejrzenie, miłosierdzie tak bardzo jest potrzebne współczesnemu światu - mówi ks. Ślusarczyk.
- Dlatego Światowe Dni Młodzieży, przeżywane w blasku Bożego Miłosierdzia, będą znakiem nadziei także dla młodego pokolenia, które bardzo tęskni za tym, by ten współczesny świat był bardziej ludzki, napełniony pokojem, życzliwością, troską o siebie nawzajem - dodaje.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.