Z udziałem kilkuset wiernych w Wielki Czwartek 24 marca rano w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie rozpoczęły się obchody Triduum Paschalnego.
Uroczystej Mszy św. Wieczerzy Pańskiej, koncelebrowanej przez 160 księży, przewodniczył łaciński patriarcha Jerozolimy abp Fouad Twal. W świątyniach katolickich na świecie liturgia ta jest zazwyczaj sprawowana wieczorem, ale ze względu na historyczne status quo, obowiązujące w Bazylice Grobu Pańskiego, odbywa się ona rano.
W homilii patriarcha łaciński wezwał do pomocy wszystkim potrzebującym. "Pomyślmy o każdym z setek tysięcy ubogich, chorych i uchodźców, którzy oczekują konkretnych gestów solidarności, sprawiedliwej i zdrowej polityki, oczekujących przyjęcia i akceptacji" - powiedział kaznodzieja. Wskazał przy tym na obchodzony obecnie Rok Święty Miłosierdzia.
W Wielki Czwartek po południu odbędzie się jeszcze procesja do Wieczernika na Górze Syjon i nocne czuwanie modlitewne w Ogrodzie Gethsemani na Górze Oliwnej. W Wielki Piątek odbędzie się wąskim uliczkami jerozolimskiej Via Dolorosa przejdzie Droga Krzyżowa.
Konieczność zachowania status quo w tym miejscu powoduje, że uroczystości Wielkiej Soboty w Bazylice Grobu Pańskiego będą również odbywać się rano.
Ze względu na różne kalendarze i odmienne sposoby wyliczania daty Wielkanocy większość katolickich Kościołów Wschodnich i prawosławni będą obchodzili uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 1 maja. Natomiast żydowskie święto Pesach rozpocznie się wieczerzą sederową wieczorem 22 kwietnia.
Wcześniej uwolniono trzech Izraelczyków, którzy przez 484 dni byli przetrzymywani w Strefie Gazy.
Co najmniej 54 osoby zginęły, a 158 zostało rannych w ostrzale artyleryjskim targu.
Zastąpił bp. dr. Mariana Niemca, który sprawował ten urząd w latach 2014-2024.
Są zniszczenia w obwodach zaporoskim, odeskim, sumskim, charkowskim, chmielnickim i kijowskim.