W dawnej bazylice chrześcijańskiej Hagia Sophia odkryto mozaikę przedstawiającą twarz serafina. Przez 160 lat dzieło o wymiarach 1,5 na 1 m było przykryte siedmioma warstwami gipsu i tynku. 26 lipca mozaikę udostępniono turystom licznie przybywającym do tej bizantyjskiej budowli, która od 1985 r. znajduje się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
Dzieło znajdujące się na łuku kopuły bazyliki zostało odkryte w 1849 r. przez szwajcarskiego architekta Gaspare Fossatiego, który zajmował się renowacją świątyni, będącej wówczas meczetem. Ubłagał sułtana Abdülmecida I, by nie niszczyć mozaiki. „Ukryj ją dobrze, może pewnego dnia inni ją odkryją” – zdecydował władca Imperium Osmańskiego.
Nie znana jest na razie dokładna data powstania mozaiki. Specjaliści wstępnie szacują, że pochodzi ona z okresu między 900 a 1300 r. Turecki minister kultury i turystyki Ertugrul Günay ujawnił, że wkrótce zostaną w Hagia Sophia odsłonięte trzy inne mozaiki przedstawiające aniołów.
Zbudowana ok. 535 r. za panowania cesarza Justyniana bazylika Hagia Sophia przez niemal tysiąc lat służyła jako kościół, w pewnym okresie była największą katedrą na świecie. Po zdobyciu Konstantynopola przez sułtana Mehmeda II, 1 czerwca 1453 r. zostały odprawione w Hagia Sophia pierwsze piątkowe modlitwy islamskie. Świątynia stała się meczetem. Muzułmanie dobudowali m.in. cztery minarety, usunęli część fresków i mozaik, a część zamalowali. Po upadku Imperium Osmańskiego i utworzeniu Republiki Tureckiej jej założyciel, Mustafa Kemal Atatürk w 1934 r. przekształcił świątynię w muzeum. Odwiedzili je w czasie swych wizyt w Stambule papieże: Paweł VI w 1967 r., Jan Paweł II w 1979 r. i Benedykt XVI w 2006 r.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.