„Dialog jest czujnością i świadomością, która wiedzie do kontemplacji. Jeśli będziemy prowadzeni przez Ducha Świętego, to dokona się w nas jeszcze głębsze otwarcie na Życie, Miłość i Światło w naszych sercach i w świecie” – czytamy w komunikacie z zakończonego 25 lipca w Bangkoku sympozjum biskupów Azji.
Spotkanie zorganizowała Federacja Azjatyckich Konferencji Episkopatów (FABC). W sympozjum „Powołanie Kościoła do dialogu: szczególna rola biskupów” wzięło udział 29 osób, w tym 15 biskupów z 11 krajów. Inspiracją tegorocznej sesji była encyklika Jana Pawła II „Redemptoris missio”.
Do potrójnego dialogu zachęcił rozpoczynając spotkanie abp Fernando Capalla, przewodniczący federacji. „Dialog Kościoła realizuje się w trzech wymiarach: z ubogimi, z kulturami i z religiami. Są to niezmienne punkty orientacyjne w misji Kościoła Azji” – zauważył prelegent.
Pięciodniowe seminarium poprowadził o. Francis X. D’Sa SJ. Hinduski jezuita zwrócił uwagę, że w pluralizmie kulturowym i religijnym Azji nie wystarczy wiedzieć coś o kulturze sąsiadów lub o ich religii, ale trzeba znać ich osobiście. Esencją dialogu jest takie wyrażenie swoich przekonań, by było zrozumiane przez innych, oraz by tak samo rozumieć niechrześcijańskie religie i kultury.
Biskupi zwrócili uwagę na konieczność pogłębiania wiedzy o religiach Azji, by pracujący wśród hinduistów lub buddystów pasterze, lepiej rozumieli kontekst kulturowy i religijny ewangelizacji.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.