Tam mają pierwszy na świecie kościół pod wezwaniem św. Jana Pawła II. Został on konsekrowany zaledwie tydzień po kanonizacji polskiego Papieża.
Rocznica śmierci Jana Pawła II zbiega się w tym roku z niedzielą Bożego Miłosierdzia. Dla parafii pw. św. Jana Pawła II w mieście Batore na przedmieściach Tirany, stolicy Albanii, jest to szczególny czas. W Wielkim Poćie parafia rozważała nauczanie polskiego Papieża, przygotowując się do jutrzejszej uroczystości, podczas której zostanie odsłonięty pomnik naszego świętego rodaka.
Batore leży na przedmieściach Tirany. W wyniku migracji mieszka tutaj wielu katolików, którzy przyjechali z północy kraju w poszukiwaniu pracy. Z dumą podkreślają, że mają pierwszy na świecie kościół pod wezwaniem św. Jana Pawła II. Został on konsekrowany zaledwie tydzień po kanonizacji polskiego Papieża. Dzisiaj jest to młoda i prężna parafia, którą od blisko dwóch lat prowadzi międzynarodowa wspólnota redemptorystów. Kościół jest też małym sanktuarium św. Jana Pawła II. Jego relikwie podarował kilka lat temu kard. Stanisław Dziwisz.
„Ludzie w tej parafii z wielką radością przyjęli mnie ze względu na to, że jestem Polakiem, a również Jan Paweł II był Polakiem – mówi o. Andrzej Michoń CSsR. – Ludzie tutaj niewiele wiedzą o Polsce. Nie są nawet w stanie pokazać jej na mapie. Natomiast najbardziej rozpoznawalnym znakiem Polski jest właśnie Jan Paweł II. Przygotowując się do tej uroczystości znalazłem jego piękne słowa. Jan Paweł II powiedział, że „po narodzie polskim najbardziej ukochał naród albański. A to z dwóch powodów: pierwszy to dlatego, że Albańczycy cierpieli bardzo długo, bardzo niesprawiedliwie; a drugi, że darowali światu Matkę Teresę z Kalkuty”.
Jutro abp Ramiro Molinero Inglés, nuncjusz apostolski w Albanii, odsłoni pomnik Jana Pawła II. Udział w uroczystości zapowiedzieli przedstawiciele placówek dyplomatycznych, a także wspólnoty muzułmańskiej.
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.