… i popłynęli, jak to czynią od 11 lat

Mieli do pokonania 9665 długości basenu, tyle ile dni trwał papieski pontyfikat.

Tak, jak to czynią od 11 lat, tarnobrzeżanie uczcili pamięć św. Jana Pawła II w rocznicę jego śmierci.

Obchody rozpoczęła Msza św., sprawowana w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W homilii ks. prał. Michał Józefczyk przypomniał wieczór sprzed 11 lat, kiedy po wiadomości o odejściu papieża Polaka serbinowska świątynia wypełniła się wiernymi.

– W wigilię Bożego Miłosierdzia usłyszeliśmy wiadomość, że o 21.37 zakończyło się doczesne życie ojca świętego. I po tym fakcie dzwony z naszej wieży, podobnie jak w całej Polsce rozdzwoniły się, by w ten sposób pożegnać Jana Pawła II i podziękować za wszelkie dobro, jakie za jego sprawą spłynęło na nas – mówił ks. Michał Józefczyk. – Za chwilę świątynia wypełniła się i rozpoczęliśmy Eucharystię, w czasie której wielbiliśmy Boga za dar życia i posługi papieża Polaka. Dziękowaliśmy również za możliwość goszczenia go na naszej tarnobrzeskiej ziemi.

Po Mszy św. odbyła się procesja pod pomnik Jana Pawła II, w czasie której odmawiana była Koronka do Bożego Miłosierdzia.

Wieczorem zaś w pływalni Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbył się II Tarnobrzeski Memoriał Pływacki im. św. Jana Pawła II. – W tej chwili udział w memoriale zgłosiło 150 osób, ale przykładem ubiegłego roku z pewnością będzie to większa liczba. Wielu uczestników bowiem zgłasza się tuż przed rozpoczęciem wydarzenia – wyjaśniała Maria Markiel, trener pływania Aqua Swim. – Impreza skierowana jest do wszystkich grup wiekowych, począwszy od dzieci po seniorów. Może pływać każdy, kto tylko zechce.

Sporą grupę pływaków zgłosiły tarnobrzeskie stowarzyszenia, w tym Uczniowski Klub Sportowy „Delfin”, Klub BodyMors oraz główny organizator memoriału Stowarzyszenie Aqua Swim Tarnobrzeg. Nie zabrakło także uczniów tarnobrzeskich Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II, będących współorganizatorem wydarzenia. Oficjalnego otwarcia memoriału dokonała, wypowiadając stałą formułę: „Tarnobrzeski Memoriał Pływacki im. św. Jana Pawła II uważam za otwarty”, dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej Joanna Szmuc.

Zanim jednak pływacy wskoczyli do basenu, uczestnicy oraz widzowie obejrzeli spektakl taneczny przygotowany przez Studio Tańca i Ruchu „Fram”. Dokładnie o 21.37 minutą ciszy uczczono godzinę śmierci Jana Pawła II, po czym zabrzmiała papieska „Barka”, którą wykonał chór szkół katolickich.

I wreszcie przyszedł wyczekiwany moment, kiedy pływacy mogli wskoczyć do wody. Zawodnicy mieli do dyspozycji dużą pływalnię oraz brodziki dla dzieci, gdzie najmłodsi pod czujnym okiem rodziców i ratowników również dokładali swoje długości basenu. – W ubiegłym roku cel osiągnęliśmy ok. północy, ale zawodnikom tak się spodobało, że pływali do 2 w nocy – mówiła Maria Markiel.

Inicjatorem memoriału jest Stowarzyszenie Aqua Swim, które w ubiegłym roku, zaprosiło do przygotowania imprezy także Moje Miasto Tarnobrzeg. – Wspólnymi siłami udało się nam zorganizować całkiem udane przedsięwzięcie, o czym świadczy dzisiejsza, druga jego edycja – zauważył Łukasz Zasuwa, prezes stowarzyszenia. – Po liczbie uczestników widać, że taka inicjatywa jest potrzebna i dobrze widziana. Dlatego zamierzamy ją kontynuować w kolejnych latach.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
30°C Niedziela
wieczór
26°C Poniedziałek
noc
22°C Poniedziałek
rano
29°C Poniedziałek
dzień
wiecej »