Niemal 4 tys. pątników ruszyło dziś rano z Warszawy na Jasną Górę w 29. Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymce Metropolitalnej. Pielgrzymów żegnał abp Kazimierz Nycz, który odprawił dla nich Mszę św. w kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu.
Metropolita warszawski prosił o modlitwę w intencji życia – zgodnie z hasłem Roku Duszpasterskiego oraz kapłanów z okazji Roku Kapłańskiego. Pielgrzymi mają do pokonania ok. 290 km w 9 dni.
W homilii abp Nycz przypomniał, że w tym roku obchodziliśmy rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny. – Dziękując za tę pielgrzymkę myśleliśmy o wszystkich pielgrzymkach papieża, nie tylko tych do Polski – mówił metropolita. Jan Paweł II odbył ponad 100 pielgrzymek, w tym 9 do ojczyzny, przywiązywał bowiem wielką wagę do pielgrzymowania. Podkreślał swoją postawą to, że chrześcijanin jest pielgrzymem – rodzi się, po czym idzie drogą pielgrzymią do świętości, by powrócić do domu Ojca. Abp Nycz dodał, że również Benedykt XVI, choć w inny sposób, przypomina nam o tym – papież podkreśla, że jeśli człowiek zapomina, że jest pielgrzymem na ziemi, to jego życie staje się błahe, skupia się wtedy bardziej na „mieć” niż „być”.
Metropolita warszawski zwrócił też uwagę, że Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalne zrodziła się dzięki pielgrzymowaniu Jana Pawła II, nawiązuje też do białych marszów po zamachu na życie papieża. Pielgrzymowanie papieża-Polaka przyniosło owoce nie tylko w postaci nowych pielgrzymek, które zaczęły wędrować na Jasną Górę, ale też dzięki nim wielu odnalazło lub umocniło swoją wiarę. I takie zadanie stoi przed pielgrzymami – dawać świadectwo swojej wiary, by ci, których spotkają na swojej drodze zastanowili się i być może odnaleźli Chrystusa, o którym zapomnieli. – To będzie owoc, którego nie dostrzeżecie, nie da się go zbadać, opisać, ale jest bardzo ważny – podkreślał metropolita warszawski.
Arcybiskup prosił pielgrzymów o modlitwę w intencji życia – nie tylko nienarodzonego oraz osób starych, ale i o godność życia każdego człowieka. Zachęcał też do modlitwy za kapłanów, szczególnie w Roku Kapłańskim – o ich świętość i nowe powołania. Poprosił też o szczególne intencje – o dwie beatyfikacje, kard. Stefana Wyszyńskiego i ks. Jerzego Popiełuszki, podkreślając, że beatyfikacja ks. Jerzego wydaje się być bliska.
Według organizatorów, w 29. Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymce Metropolitalnej ma iść niemal 4 tys. osób. Rozważać będą po drodze hasło pielgrzymki „W Nim jest życie”.
WAPM jest pielgrzymką młodzieży metropolii warszawskiej. Wędruje na Jasną Górę od 1981 r. Początki pielgrzymki przypadają na połowę lat siedemdziesiątych XX w. Pomysłodawcą był kard. Stefan Wyszyński, który zaproponował stworzenie nowej pielgrzymki łączącej sanktuaria maryjne Mazowsza. Piesza Pielgrzymka Warszawska nie była już w stanie zmieścić wszystkich studentów. Ówczesny rektor kościoła akademickiego św. Anny ks. Tadeusz Uszyński wymyślił nazwę - Warszawska Akademicka Pielgrzymka Diecezjalna i powierzył jej organizację ks. Józefowi Majowi. Ten zaś poprosił o pomoc Tadeusza Popończyka - pielgrzyma tzw. "siedemnastek" (studenckich grup Pieszej Pielgrzymki Warszawskiej) i zapalonego turystę, który opracował wstępną koncepcję trasy i pierwszy przemarsz.5 sierpnia 1981 r. sprzed kościoła św. Anny wyruszyła grupa około 1400 osób, która tworzyła I Warszawską Akademicką Pielgrzymkę Diecezjalną. W roku 1992 Jan Paweł II zreformował podział administracyjny Kościoła w Polsce. Z archidiecezji warszawskiej zostały wyodrębnione dwie nowe diecezje: warszawsko-praska i łowicka, które wraz z diecezją płocką tworzą metropolię warszawską, toteż w następnym roku (1993) pielgrzymka zmieniła nazwę na obecną.
Dziś także ruszyła strona internetowa pielgrzymki http://www.wirtualnawapm.pl, na której można śledzić, gdzie obecnie znajdują się pielgrzymi a wkrótce oglądać galerię dokumentującą każdy dzień pielgrzymki.
Według wcześniejszych doniesień w nalocie na szkołę zginęło co najmniej siedem osób.
"Władimir Putin nigdy nie zgodziłby się na misję prowadzoną wyłącznie przez UE lub nawet NATO"
W wyniku tej operacji na terenie obiektu wybuchł "ogromny pożar".
Przed sklepami Lidl protest przeciw planowanej budowie centrum dystrybucji w Gietrzwałdzie
Jutro ingres abp. Adriana Galbasa do archikatedry warszawskiej.