Kiko Argüello zaprojektował freski do warszawskiego seminarium duchownego Redemptoris Mater. Malowidło składa się z 15 ikon o powierzchni 9 m kw. każda. Fresk wykonywać będzie ekipa artystów z Włoch, Hiszpanii, Chile i Polski.
Kiko Argüello, inicjator drogi Neokatechumenalnej i inni malarze wzięli udział 4 sierpnia wieczorem w liturgii w archikatedrze św. Jana Chrzciciela, której przewodniczył metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz w asyście rektorów seminarium Redemptoris Mater. Arcybiskup pobłogosławił artystów przed ich pracą.
Członkami ekipy malarzy są Włosi, Hiszpanie i Chilijczycy - dyplomowani artyści, profesorowie akademii sztuk pięknych, ikonopisi (malarze ikon). Przybyli do Warszawy ze swoimi rodzinami, ofiarując na pracę w warszawskim seminarium Redemptoris Mater swoje urlopy i wakacje. Wszyscy są członkami Drogi Neokatechumenalnej, a swoją pracę wykonują za darmo. Do ekipy zostało włączonych także kilku plastyków polskich, którzy będą zarazem uczyli się tej specyficznej pracy malarskiej.
Zarówno abp Kazimierz Nycz, jak i Kiko Argüello podkreślili historyczny i niezwykły wymiar liturgii błogosławieństwa przed pracą artystyczną wspólnoty malarzy, których praca i dzieło wpisane są w dzieło nowej ewangelizacji. Korona misteryjna, według koncepcji Kiko Argüello będzie wykonana po raz pierwszy w Polsce.
Do katedry pw. św. Jana na Starym Mieście przybyli członkowie wspólnot neokatechumenalnych z obu diecezji warszawskich, także z wielu miast z całej Polski, ekipy katechistów wędrownych, wielu kapłanów i seminarzystów. Przedstawił ich Stefano Gennarini, odpowiedzialny za Drogę Neokatechumenalną w Polsce.
Kiko Argüello podkreślił - we wprowadzeniu do liturgii - że archidiecezjalne misyjne seminarium Redemptoris Mater w Warszawie, podobnie, jak kilkadziesiąt podobnych na całym świecie, służy nowej ewangelizacji. Z taką myślą powołał pierwsze - w Rzymie - papież Jan Paweł II. Warszawskie seminarium nastawione jest przede wszystkim na ewangelizowanie w krajach postsowieckich, które były poddane indoktrynacji ateizmu marksistowskiego i systemu komunistycznego – od Białorusi po Syberię, oraz po Albanię.
Nowa ewangelizacja wyraża się także poprzez „nową estetykę”, ponieważ głoszenie Dobrej Nowiny, niesie też przesłanie chrześcijańskiej kultury, która sama w sobie jest przekazem wiary i odnowionej na Soborze Watykańskim II liturgii – podkreślił Kiko Argüello. W tym kluczu są budowane i przyozdabiane kościoły i seminaria Redemptoris Mater. Zwieńczeniem wystroju ikonograficznego jest tzw. Korona misteryjna.
Obejmuje ona ikonę Chrystusa Pantokratora i cykl 14 najważniejszych misteriów wiary – wydarzeń zbawczych: od Zwiastowania NMP poprzez życie Jezusa, misterium paschalne, po Wniebowzięcie NMP. Korona misteryjna w koncepcji Kiko Argüello opiera się na kanonie ikonograficznym kościołów wschodnich, zarazem jest mostem łączącym sztukę Wschodu i zachodu – artysta sięga bowiem także do malarstwa Picassa, Braque’a i Matisse’a.
Sztuka religijna niesie w sobie przesłanie ewangelizacyjne, dlatego wspólnota malarzy Kiko Argüello, traktuje tę pracę jako „dzieło święte”, nawiązując do tradycji prawosławnych ikonopisów – każdy dzień rozpoczynają wspólnie modlitwą jutrzni i eucharystią, a kończą nieszporami, w piątki ponadto surowo poszczą.
W homilii, po proklamacji ewangelii wg. św. Marka (o rozesłaniu apostołów na cały świat), abp Nycz zaznaczył, że archidiecezja warszawska ma szczęście posiadania, jako jedyna w Polsce, misyjnego seminarium Redemptoris Mater. W każdym seminarium - podkreślił metropolita - najważniejszym miejscem formacji jest kościół, tam bowiem sam Jezus bezpośrednio formuje kapłanów poprzez swoją eucharystyczną obecność. Dlatego wystrój seminaryjnego kościoła jest tak ważny – pomaga bowiem spotkać się z Bogiem, który w Chrystusie stał się człowiekiem.
Abp Nycz z podziwem wyraził się o idei ikonograficznej kościoła w seminarium Redemptoris Mater. Zwrócił uwagę na pietyzm, powagę i duchowy wymiar, które towarzyszą wspólnocie malarzy Kiko Argüello w artystycznej realizacji - także jako aktu wiary i ewangelizacji - Korony misteryjnej, która wypełni świątynię. Zapewnił o towarzyszeniu temu dziełu w swojej modlitwie, do niej zachęcił tez wszystkich zebranych w katedrze.
Podczas ceremonii błogosławieństwa metropolita warszawski, po odczytaniu specjalnej modlitwy, nałożył na każdego z klęczących przed nim malarzy ręce, prosząc dla nich o dar Ducha Świętego.
Po zakończeniu liturgii w katedrze abp Kazimierz Nycz udał się do seminarium Redemptoris Mater, aby zobaczyć przygotowania do realizacji Korony misteryjnej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.