Najwięcej wyroków śmierci od 1989 r.

W 2015 r. liczba egzekucji skazanych na karę śmierci wzrosła o 54 proc. w stosunku do roku poprzedniego, osiągając tym samym najwyższy poziom od 1989 r. - alarmuje broniąca praw człowieka Amnesty International (AI) w opublikowanym w środę dorocznym raporcie.

Z danych organizacji wynika, że w 2015 roku dokonano co najmniej 1 634 egzekucji w 25 krajach, przy czym aż 89 proc. z nich w trzech państwach: Iranie (co najmniej 977), Pakistanie (326) i Arabii Saudyjskiej (158). Na czwartym miejscu w tej klasyfikacji znalazły się Stany Zjednoczone, w których dokonano 28 egzekucji.

Jak co roku dane w raporcie AI nt. stosowania kary śmierci na świecie nie zawierają statystyk z Chin, ponieważ w Państwie Środka informacje dot. egzekucji objęte są tajemnicą państwową - czytamy na stronie internetowej organizacji. Jednak według szacunków AI to właśnie w tym kraju dokonuje się najwięcej egzekucji, liczonych "w tysiącach".

"Wzrost liczby wykonanych egzekucji jest niezwykle niepokojący" - skomentował w swoim komunikacie sekretarz generalny AI, Salil Shetty. "Arabia Saudyjska, Iran i Pakistan wykonywały egzekucje na bezprecedensową skalę, często po niesprawiedliwych procesach. Ta rzeź musi się skończyć" - wezwał Shetty.

"Na szczęście państwa, które przeprowadzają egzekucje, należą do mniejszości, która jest coraz bardziej izolowana" - cieszył się Shetty. "A w 2015 roku cztery kolejne kraje usunęły tę barbarzyńską karę ze swojego prawa" - dodał. Z Republiką Konga, Fidżi, Madagaskarem i Surinamem, które w ub.r. zniosły karę śmierci, jej dokonywanie zakazane jest obecnie w 102 krajach. W sumie w 140 państwach przez ostatnie dziesięć lat nie wykonano żadnej egzekucji.

Jeśli chodzi o wydawanie wyroków śmierci, AI naliczyła ich w 2015 roku "co najmniej 1 998 w 61 krajach", czyli o wiele mniej niż rok wcześniej (2 466 w 55 krajach). "Jednak spadek ten jest częściowo spowodowany trudnościami, jakie napotkała AI podczas potwierdzania danych w wielu krajach, m.in. w Iranie i Arabii Saudyjskiej" - zaznacza organizacja.

Kilka państw, m.in. Chiny, Iran i Arabia Saudyjska, nadal skazywały na karę śmierci za przestępstwa - w tym przemyt, korupcję, "cudzołóstwo" i "bluźnierstwo" - które nie spełniają międzynarodowych kryteriów prawnych "najpoważniejszych przestępstw" - informuje AI na swojej stronie internetowej.

«« | « | 1 | » | »»
 • trzinaalli
  06.04.2016 10:07
  Gdyby z takim samym zaangażowaniem Amnesty International walczyła z zabijaniem dzieci nienarodzonych...
  Tymczasem hipokryci z Amnesty (raczej Aborty) International domagają się coraz większego dostępu do zabijania dzieci nienarodzonych. Jak to wygląda, że np. bronicie gwałciciela przed powieszeniem, a domagacie się zabicia niewinnego dziecka, którego jest ojcem.
 • Jacek.K.
  06.04.2016 11:32
  W wielu religiach kara śmierci jest przewidziana za wiele przestępstw.
  Jeżeli w Polsce konstytucja nam gwarantuje (przynajmniej teoretycznie) wolność sumienia i wyznania, gwarantuje też to jeżeli ktoś przeciwko nam popełni wykroczenie, za które grozi kara śmierci, powinien tej karze podlegać.
  Ewentualnie w prawie można by też uwzględnić możliwość satysfakcji przeciwników kary śmierci.
  Jeżeli na przykład dwóch przeciwników poręczy za zbrodniarza, że już żadnego przestępstwa, za które jest przewidziana kara śmierci nie popełni. Gdyby jednak popełnił skazać na śmierć powinno się całą trójkę.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  18°C Niedziela
  rano
  26°C Niedziela
  dzień
  27°C Niedziela
  wieczór
  23°C Poniedziałek
  noc
  wiecej »