Koncert zespołu Krywań, pokazy break-dance i degustacja słynnych ogórków małosolnych złożą się m.in. na program III Festynu Franciszkańskiego, który 9 sierpnia odbędzie się ogrodach klasztornych w Kętach na Podbeskidziu.
W otoczeniu niezwykłego ogrodu z dwudziestoma kapliczkami, w których umieszczone są płaskorzeźby przedstawiające tajemnice różańcowe, bawić się będzie kilka tysięcy osób, ale – jak zapewnia gwardian klasztor o. Bernard Jan Potępa OFM – będzie to zabawa w duchu franciszkańskim: ekologiczna i bezalkoholowa.
- nie planujemy żadnych fajerwerków i ogni sztucznych, bo nie chcemy straszyć zwierząt. Za to mamy wspaniałe jedzenie złożone z lokalnych przysmaków. No i gwarantujemy franciszkańskiego ducha zabawy na trzeźwo – podkreśla zakonnik.
W ramach festynu wystąpi m.in. zespół Fraternitas z Krakowa, zaplanowano pokazy hippiczne i ratownictwa medycznego. Jedzenie zapewnić mają miejscowi właściciele gospodarstw agroturystycznych.
Franciszkanie reformaci przybyli do Kęt w 1700 roku. W latach 1703-1714 zbudowano tu klasztor. Konsekracji świątyni dokonał biskup krakowski Kazimierz Łubiński.
Kilka lat temu zagospodarowano tu piwnice pod klasztorem. Mieści się w nich specjalna galeria. Przy franciszkańskim klasztorze p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny działa od dwóch lat kuchnia Brata Alberta. Nagrywa także zespół wokalno muzyczny San Damiano, a zakonnicy wydają kwartalnik „Porcjunkula”.
Na obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Odbędą się one w Izniku niedaleko Stambułu.
Według śledczych pożar był wynikiem podpalenia dokonanego na zlecenie wywiadu Federacji Rosyjskiej.
Ryzyko, że obecne zapasy żywności wyczerpią się do końca maja.
Decyzja jest odpowiedzią na wezwanie wystosowane wcześniej w tym roku przez więzionego lidera PKK.
To efekt dwustronnych rozmowach ministerialnych w weekend w Genewie.
„Proszę was, abyście świadomie i odważnie wybrali drogę komunikacji pokoju”
Referendum w sprawie odwołania rady miejskiej jest nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję.