Koncert zespołu Krywań, pokazy break-dance i degustacja słynnych ogórków małosolnych złożą się m.in. na program III Festynu Franciszkańskiego, który 9 sierpnia odbędzie się ogrodach klasztornych w Kętach na Podbeskidziu.
W otoczeniu niezwykłego ogrodu z dwudziestoma kapliczkami, w których umieszczone są płaskorzeźby przedstawiające tajemnice różańcowe, bawić się będzie kilka tysięcy osób, ale – jak zapewnia gwardian klasztor o. Bernard Jan Potępa OFM – będzie to zabawa w duchu franciszkańskim: ekologiczna i bezalkoholowa.
- nie planujemy żadnych fajerwerków i ogni sztucznych, bo nie chcemy straszyć zwierząt. Za to mamy wspaniałe jedzenie złożone z lokalnych przysmaków. No i gwarantujemy franciszkańskiego ducha zabawy na trzeźwo – podkreśla zakonnik.
W ramach festynu wystąpi m.in. zespół Fraternitas z Krakowa, zaplanowano pokazy hippiczne i ratownictwa medycznego. Jedzenie zapewnić mają miejscowi właściciele gospodarstw agroturystycznych.
Franciszkanie reformaci przybyli do Kęt w 1700 roku. W latach 1703-1714 zbudowano tu klasztor. Konsekracji świątyni dokonał biskup krakowski Kazimierz Łubiński.
Kilka lat temu zagospodarowano tu piwnice pod klasztorem. Mieści się w nich specjalna galeria. Przy franciszkańskim klasztorze p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny działa od dwóch lat kuchnia Brata Alberta. Nagrywa także zespół wokalno muzyczny San Damiano, a zakonnicy wydają kwartalnik „Porcjunkula”.
Wcześniej uwolniono trzech Izraelczyków, którzy przez 484 dni byli przetrzymywani w Strefie Gazy.
Co najmniej 54 osoby zginęły, a 158 zostało rannych w ostrzale artyleryjskim targu.
Zastąpił bp. dr. Mariana Niemca, który sprawował ten urząd w latach 2014-2024.
Są zniszczenia w obwodach zaporoskim, odeskim, sumskim, charkowskim, chmielnickim i kijowskim.