Kresowianie zadowoleni z decyzji MSWIA

Przedstawiciele Światowego Kongresu Kresowian (ŚKK) są zadowoleni z decyzji MSWiA, zakazującej wjazdu do Polski rajdu im. Stepana Bandery. Kresowianie byli jednym ze środowisk, które stanowczo sprzeciwiało się wpuszczaniu rajdu poświęconego pamięci przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.

"Brawo Polska (...) Niewpuszczenie tego rajdu jest po prostu polską racją stanu. Myślę, że to będzie miało szerszy oddźwięk" - powiedział PAP szef Kongresu Jan Skalski.

"Jako prawnik nie wyobrażałem sobie, żeby minister spraw wewnętrznych, któremu wskazano konstytucyjne obowiązki spoczywające na policji, mógł inaczej postąpić; chociaż wiemy, że polityka nie takie rzeczy potrafi wykręcić" - dodał Skalski.

Jak przyznał, członowie Kongresu byli zaniepokojeni, że w imię dobrych stosunków z Ukrainą rajd może jednak zostać wpuszczony do Polski.

Kilka dni temu ŚZK wystosował pismo w tej sprawie do MSWiA. Stowarzyszenie domagało się w nim, by szef resortu, wicepremier Grzegorz Schetyna zobowiązał policję i Straż Graniczną do "bezzwłocznego wszczęcia postępowania celem niedopuszczenia do wjazdu na teren Polski rajdu dla uczczenia Bandery". Przedstawiciele ŚKK zarzucali uczestnikom rajdu propagowanie faszyzmu.

W piśmie do MSWiA podkreślali, że Bandera odpowiada za zagładę wielu Polaków, Żydów, Czechów, a także części Ukraińcow. "Rajd, który odbywa się w czasie, kiedy Polska obchodzi 66. rocznicę zagłady Polaków na Kresach Wschodnich II RP, bezpośrednio po przyjęciu przez Sejm Rzeczypospolitej uchwały potępiającej zbrodnie OUN i UPA, jest jaskrawą prowokacją, mającą na celu podeptanie godności Polski i Polaków" - napisali.

Światowy Kongres Kresowian zrzesza kilkadziesiąt organizacji kresowiaków. Siedzibą stowarzyszenia jest Bytom, jedno z największych w Polsce skupisk ludności pochodzącej z dawnych kresów II RP, w Bytomiu działa też Centrum Kresowe. Poza Kongresem przeciwko rajdowi protestowali też m.in. ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski i krakowskie środowiska kombatanckie. (PAP)

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
0°C Niedziela
rano
5°C Niedziela
dzień
6°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
wiecej »