Rządowi udało się uporządkować dyskusję na temat Polski na arenie międzynarodowej - powiedziała w poniedziałek premier Beata Szydło. Szefowa rządu dodała, że Polska jest w stałym kontakcie z przedstawicielami Komisji Europejskiej.
"Wszystkie te zmiany, które w Polsce zostały do tej pory wprowadzone, są zmianami, które w pełni realizują zasady demokratycznego państwa prawa, wiele z tych rozwiązań wzorowanych jest na rozwiązaniach stosowanych w innych krajach europejskich" - mówiła Beata Szydło na wspólnej konferencji prasowej z premierem Danii Larsem Lokke Rasmussenem w Warszawie, pytana o spór wokół Trybunału Konstytucyjnego.
"Rozumiemy, że jest pewne zainteresowanie Unii Europejskiej tymi zmianami. Jesteśmy otwarci na przedstawianie wyjaśnień, jesteśmy w stałym kontakcie z Komisją Europejską, staramy się te informacje podawać" - dodała.
"Część opinii, która była na temat Polski wyrażana na arenie międzynarodowej, wynikała po prostu ze złej informacji, która była przekazywana, czy z braku informacji" - podkreśliła Beata Szydło. Dodała, że "część opozycji, która utraciła władzę w ostatnich wyborach, nie mogąc się pogodzić z wynikiem wyborczym, te sprawy polskie próbuje rozgrywać na arenie międzynarodowej". "Z satysfakcją odnotowuję, że udało się polskiemu rządowi uporządkować tę dyskusję. Jesteśmy otwarci na rozmowę" - mówiła szefowa polskiego rządu.
W jej ocenie przepływ informacji jest w tej chwili dostateczny. "Komisja Wenecka na nasze zaproszenie wydała opinię, którą bierzemy pod uwagę, i w tej chwili trwają na jej podstawie prace w parlamencie. Cały ten proces legislacyjny jest rozpoczęty" - zaznaczyła.
Beata Szydło mówiła, że Polska jest państwem demokratycznym, w którym podejmowane są suwerenne decyzje co do wprowadzanych zmian i reform. "Przyjmujemy takie zmiany i takie reformy, których oczekują nasi obywatele, nasi wyborcy. Polski rząd otrzymał od polskich obywateli legitymację do tego, ażeby przez kolejne cztery lata wprowadzić polskie sprawy" - dodała.
Szef zespołu ekspertów ds. problematyki Trybunału Konstytucyjnego powołanego przez marszałka Sejmu, prof. UW dr hab. Jan Majchrowski poinformował w poniedziałek, że efektem pracy będzie dokument zawierający merytoryczną propozycję rozwiązania problemu wokół TK, którą będzie mógł wykorzystać Sejm.
Zespół został powołany w następstwie wydania przez Komisję Wenecką opinii w sprawie zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. W opinii wydanej na początku marca Komisja podkreśliła, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. Komisja wezwała też polski parlament do znalezienia rozwiązania w oparciu o zasadę praworządności, przy poszanowaniu orzeczeń TK.
Premier Beata Szydło przekazała opinię Komisji Weneckiej do parlamentu, by tam wszystkie siły polityczne wypracowały na jej podstawie rozwiązanie kompromisowe.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.